Zupełnie nowa seria TX – plotery Canon

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firma Canon wprowadziła do swojej oferty plotery serii TX. Zostały one zaprojektowane tak aby spełnić potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników w kontekście dużej ilości oraz szybkości wydruków. Jednocześnie z ploterami Canon wprowadził skaner T36 rozszerzając tym samym ofertę wielofunkcyjnych maszyn MFP.


Do sprzedaży trafił 24″ ploter TX-2000, jego większy brat 36″ ploter TX-3000 oraz największy z nowej rodziny – 44″ ploter TX-4000. Głównym celem jaki postawili sobie inżynierowie Canona było przede wszystkim zwiększenie prędkości wydruku. Można przyjąć, że w pełni się to udało biorąc pod uwagę to, że nowe TX’y potrafią drukować nawet do trzech rysunków w formacie D (55,88cm x 86,36cm) na minutę zbliżając się tym samym do prędkości oferowanej przez plotery w technologii LED.

Projektując nowe plotery Canon wykorzystał doświadczenia branży motoryzacyjnej i zaprojektował ciężką ale zarazem trwałą ramę, na której oparty jest cały ploter. Taka konstrukcja w dużym stopniu redukuje wibracje powstające w czasie pracy co z kolei zwiększa dokładność podawania kropel atramentu dając w efekcie lepszą jakość wydruku i pozwala maszynie drukować szybciej.

Przeprojektowaniu uległa również głowica drukująca która dysponuje w tej chwili 15.360 dyszami odpowiadającymi za „wyrzucanie” atramentu na papier. Ulepszona kontrola nad tym zadaniem pozwoliła na poprawienie zagęszczenia atramentu oraz kolorów we wszystkich rodzajach drukowanego obrazu. Nowa głowica jest również większa co skutkuje tym, że za każdym razem w jednym przebiegu jest w stanie pokryć atramentem większy obszar papieru. Oznacza to, że do wydrukowania danego obrazu potrzeba mniej przebiegów głowicy w stosunku do poprzednich modeli.

Kolejną bardzo istotną rzeczą, która uległa zmianie są atramenty. Poprzednie modele ploterów używały kombinacji atramentów pigmentowych oraz wodnych. W nowych TX’ach używane są tylko atramenty pigmentowe. Oprócz lepszej jakości wydruku zapewniają również większą odporność na wodę czy inne warunki atmosferyczne. Wszystkie TX’y mają możliwość pracy z atramentami o różnej pojemności – 160ml, 330ml oraz 700ml. Pojemności te można „mieszać” w ploterze więc jeśli np. drukujemy dużo atramentem czarnym można w tej barwie używać największej pojemności zostawiając pozostałe kolory w mniejszych wielkościach. Koszt za każdy militr atramentu zmniejsza się wraz z pojemnością pojemnika. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania użytkownik może w bardziej optymalny sposób zarządzać kosztami utrzymania maszyny.

Zupełną nowością w ploterach jest możliwość pracy z dwoma rolami papieru – nawet w najmniejszym modelu 24″ TX-2000. Dzięki swojej modułowej konstrukcji plotery pozwalają na dołożenie kolejnej roli (zdjęcia powyżej) w dowolnym czasie także użytkownik nie musi od razu decydować się na droższy 2 rolkowy model. Praca z dwoma szerokościami papieru na raz jest dużym ułatwieniem ponieważ użytkownik nie musi tracić czasu na jego wymianę tak jak to ma miejsce w przypadku ploterów z jedną rolką. Dodatkowo druga rolka może zostać ustawiona do pracy jako odbiornik wydruku z pierwszej roli w celu późniejszego cięcia czy laminacji wydrukowanych dokumentów.

Nowe modele serii TX dedykowane są przede wszystkim do branży konstrukcyjnej oraz architektonicznej ale dzięki zastosowaniu nowych atramentów pigmentowych równie dobrze sprawdzą się przy wydruku fotografii bądź wydrukach plakatów. Dzięki możliwości zastosowania skanera T36 modele TX-3000 i TX-4000 stają się urządzeniami MFP oferując możliwość skanowania do pliku bądź wykonywania kopii bezpośrednio na ploter z szybkością 6 cali na sekundę co jest prawie dwukrotnym zwiększeniem prędkości w stosunku do poprzednich modeli MFP.

  • Facebook
  • YouTube