Monitor dla CAD

Przy wyborze komputera do pracowni w większości skupiamy się na parametrach procesora, karty graficznej czy ilości pamięci operacyjnej. Nieodłącznym elementem stanowiska komputerowego jest także monitor. Ten przeznaczony do projektowania jest szczególnie ważny dla efektywności a także ergonomii pracy. Przy wyborze odpowiedniego modelu nie powinniśmy kierować się wyłącznie długością przekątnej ekranu. Jest wiele cech na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jeszcze przed decyzją o zakupie.

monitor cad HP

Pierwszym omawianym przez nas elementem jest matryca. Przy wielogodzinnej pracy i wytężaniu wzroku korzystnym będzie wybór powłoki tzw. anti-glare czyli po prostu matowej. Dodatkowym jej atutem jest możliwość komfortowej pracy przy jasnym świetle bez odbijania się o nią padającego światła. Rozróżniamy trzy główne rodzaje matryc: TN, IPS oraz MVA. Pierwsza z nich charakteryzuje się bardzo krótkim czasem reakcji, dzięki czemu małe jest prawdopodobieństwo zauważenia jakiegokolwiek smużenia. Warto również nadmienić, iż monitory z matrycą TN są najtańszymi modelami na rynku, czego nie można powiedzieć o monitorach IPS. Charakteryzują się one dużo lepszą jakością obrazu, lepszym odzwierciedleniem barw oraz bardzo dobrymi kątami widzenia. Teoretycznie dłuższy jest czas reakcji, jednak dla zastosowań projektowych różnica ta ma minimalne znaczenie. Teoretycznie najlepszą matrycą jest MVA łącząca zalety matrycy TN (szybki czas reakcji) i IPS (jakość, kąty widzenia). Należy się jednak liczyć z tym, iż za taki luksus będziemy musieli słono zapłacić (a często cena jest nieproporcjonalna do jakości).

matrycaTN1matrycaVA1  matrycaIPS1

Aby jednak obraz na monitorze był bliski naszemu ideałowi należy zwrócić uwagę na złącza występujące w monitorze. Najczęstszym złączem jest analogowy D-Sub, jednak jakość przesyłanego obrazu będzie znacznie odbiegać od złącz cyfrowych takich jak HDMI (cyfrowy przesył zarówno obrazu jak i dźwięku), DisplayPort (odpowiednik HDMI) oraz DVI (możliwy przesył tylko obrazu). Należy również sprawdzić jakie porty znajdują się w karcie graficznej naszej stacji roboczej. Jeśli są one inne od tych w monitorze niezbędne będzie skorzystanie z specjalnego adaptera.

  gniazdo dsubgniazdo dvigniazdo hdmi

Często eksponowaną cechą monitora jest jego rozdzielczość, zwłaszcza jeśli wynosi ona 1920×1080 (Full HD). O ile przy telewizorach i monitorach przeznaczonych dla graczy ma to znaczenie, o tyle monitor służący jedynie do pracy w aplikacjach CAD czy GIS może mieć niższą rozdzielczość, chociażby HD (1366×768) zwłaszcza w monitorach o mniejszej przekątnej.

rozdzielczości

Ta ostatnia ma również duży wpływ na pracę przed komputerem. Teoretycznie im większa tym lepsza, jednak pamiętać należy o zasadzie, że wielkość monitora nie powinna zmuszać nas do obracania głowy w trakcie pracy. Najpopularniejsze obecnie rozwiązania obejmują monitory z 24 calowym ekranem, często też użytkownicy wybierają rozmiary 27 calowe.

ekrany

Ostatnią poruszaną przeze mnie kwestią jest możliwość regulacji monitora, dzięki czemu można obrócić ekran pod odpowiednim kątem a także wysunąć go na pożądaną przez nas wysokość. Możliwości obrotu w 8 różnych płaszczyznach stają się coraz popularniejsze, dzięki czemu być może w najbliższej przyszłości stanie się to standardem.

hp1 hp2

  • Facebook
  • YouTube