Nowe „okienka” – system Windows 10 Workstation

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami firma Microsoft zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży systemu operacyjnego Windows 10 Pro Workstation dedykowanego do stacji roboczych. Tym samym zaawansowane funkcje, które dostępne w tej chwili w systemach Windows Server zostaną przeniesione na komputery typu desktop.

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z nich:

1) System plików ReFS (Resilient File System). Nie jest to zupełnie nowa funkcjonalność ponieważ był on dostępny już w Windows Server 2012 jak również w Windows 8. Nadal nie stał się on jednak domyślnym systemem plików. ReFS został stworzony z myślą pracy na bardzo dużej ilości danych, których ilość coraz szybciej się zwiększa. Teoretycznie potrafi on obsłużyć dyski o pojemności 1 jottabajta (YB) – wielkość nic praktycznie nam nie mówiąca ale spróbujmy ją sobie wyobrazić widząc, że: najbardziej popularne dyski HDD mają pojemność 1TB=10^12, natomiast 1YB=10^24 czyli 1000*1000*1000*1000TB !!! ReFS potrafi znacznie przyspieszyć pewne operacje, które na systemie plików NTFS potrafią trwać dużo, dużo dłużej. Zakładając, że mamy do czynienia z operacjami na bardzo dużych ilościach danych różnica ta dla wydajności całego systemu staje się kolosalna. Drugą istotną kwestią jest odporność na awarię. System plików ReFS potrafi w „locie” stwierdzić, że jakieś dane uległy uszkodzeniu i samoczynnie je naprawić. Napewno istotną wadą ReFS jest to, że nie jest on systemem plików z którego możemy uruchomić system Windows dlatego nadal dyskiem systemowymm musi być dysk sformatowany na system NTFS. Kolejnym minusem jest również to, że nie obsługuje on szyfrowania danych czy innej funkcji jak kompresja danych (dokładnie file-based compression). Użytkownicy Windows 10 (również w wersji Home) mogą korzystać już z udogodnień jakie daje ReFS za pomocą narzędzia Storage Spaces jednakże oprócz dysku systemowego NTFS będą potrzebowali dwóch innych dysków. Dla tych, którzy dysponują kilkoma dyskami oraz zależy im na bezpieczeństwie danych a nie mają możliwości stworzenia matrycy RAID system plików ReFS jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jak korzystać z Storage Spaces można się dowiedzieć tutaj (LINK !!!!). Windows 10 Workstation da możliwość wykorzystania ReFS na komputerze dysponującym 2 dyskami, przy czym jeden będzie dyskiem systemowym sformatowanym w NTFS.

2) Wsparcie dla nowego rodzaju pamięci NVDIMM-N (non-volatile). Są to moduły pamięci typu „nie ulotnego” podobnie jak kości znajdujące się w pendrive’ach czy dyskach SSD. Jednakże moduły NVDIMM-N charakteryzują się zdecydowanie szybszym czasem odczytu jak i zapisu danych porównywalnym do kości pamięci RAM. Jednak w przeciwieństwie do nich po utracie bądź wyłączeniu zasilania dane w nich zapisane nie ulegają wykasowaniu (non-volatile – nie ulotny). Taka szybkość pozwala aplikacjom na bardzo szybki dostęp do danych. Nie ma potrzeby aby były one zapisywane na wolnym dysku a następnie przesuwane pomiędzy dyskiem a pamięcią RAM. Na chwilę obecną udział w rynku pamięci NVDIMM-N jest znikomy a związane jest to z ceną tej technologii. Moduły te są znacznie droższe niż te które są powszechnie wykorzystywane w pamięciach RAM.

3) Kolejną funkcjonalnością znaną z systemu Windows Server jest SMB Direct. Wymaga ona jednak stosowania kart sieciowych, które wspierają technologię zdalnego bezpośredniego dostępu do pamięci (RDMA). Karty sieciowe z RDMA mogą działać z pełną szybkością i z bardzo niskim opóźnieniem dzięki czemu w niewielkim stopniu obciążają procesor. Ma to znaczenie w szczególności w przypadku dużej ilości przesyłanych danych w takich przypadkach jak np. maszyny wirtualne czy obsługa baz danych. Podobnie jak w przypadku NVDIMM-N karty sieciowe z RDMA są komponentami z wysokiej półki cenowej. W przypadku braku takiej karty funkcjonalność SMB Direct nie będzie mogł być wykorzystana. Aby sprawdzić czy nasza karta obsługuje RDMA należy uruchomić program PowerShell (Administrator), wpisać frazę „Get-SmbServerNetworkInterface” i wcisnąć Enter. W kolumnie RDMA Capable wartość False oznaczać będzie brak wsparcia dla tej technologii i niestety będzie tak dla zdecydowanej miażdżącej większości komputerów typu desktop jak również najwyższych modeli stacji roboczych ze zintegrowanymi kartami sieciowymi.

Nowy system powinien być już dostępny od początku października (razem z uaktualnieniem Fall Creators Update) w stacjach roboczych opartych na procesorach serii Xeon producentów takich jak Dell, HP, Lenovo czy Fujitsu. Wspomniane wyżej funkcjonalności w zdecydowanej większości dotyczyć będą najwyższych modeli tych producentów. Dodatkowo nowe „okienka” w porównaniu do wersji Pro będą mogły obsłużyć do 4 procesorów (Pro obsługuje maks. dwa) oraz do maksymalnie 6TB pamięci RAM (w Pro maksymalnie 2TB RAM’u). Na chwilę obecną nie jest znana cena nowego systemu. Microsoft (przynajmniej na razie) nie planuje wprowadzenia go do normalnej sprzedaży detalicznej ponieważ jak widać niektóre funkcje wymagają zastosowania bardzo drogich rozwiązań nie spotykanych w komputerach „domowych” czy stacjach roboczych niższego/średniego segmentu.

  • Facebook
  • YouTube