Technologia dysków SSD

Od stasunkowo niedawna coraz większą popularnością wśród użytkowników komputerów, zarówno stacjonarnych jak i przenośnych, cieszą się dyski SSD (Solid State Drive). Jeszcze kilka lat temu były to bardzo drogie rozwiązania stosowane przede wszystkim w bardzo wydajnych serwerach, gdzie tradycyjne dyski okazywały się zbyt wolne. Pierwsze dyski SSD składały się ze zwykłych modułów pamięci, takich jakie służą każdemu komputerowi jako pamięć operacyjna. Bateria buforowa dbała o to, aby zawartość dysku pozostała zachowana również po wyłączeniu komputera.Współczesne napędy SSD montowane są prawie wyłącznie z pamięci typu flash. Pamięć ta umożliwia przechowywanie zapisanych w niej danych bez konieczności dostarczenia zasilania (baterii). Jest to pamięć nieulotna podobnie jak w przypadku pamięci USB (pendrive).

dysk-ssd
Podstawową zaletą oprócz zdecydowanie krótszego czasu dostępu do danych jest brak ruchomych części. Dzięki temu dyski te są zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ w dyskach HDD występują części ruchome (talerze, głowica), upadek takiego dysku mógł skutkować uszkodzeniem urządzenia a w ekstremalnych przypadkach całkowitą utratą danych. Brak części ruchomych skutkuje również tym, że urządzenia te podczas pracy nie emitują żadnych dzwięków więc komfort pracy jest zdecydowanie większy.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w notebook’ach oraz ultrabook’ach coraz większą popularnością cieszą się dyski SSD w postaci minikarty (zdjęcie poniżej). Posiadają one identyczne parametry jak tradycyjne rozwiązania 2,5″ ale ich największą zaletą są małe rozmiary. Producenci płyt głównych coraz częściej umożliwają instalację takiego właśnie rozwiązania w notebook’ach. W zdecydowanej większości przypadków klient ma możliwość samodzielnej instalacji karty w swoim laptopie poprzez specjalnie wyprowadzone złącze PCI Express. Prędkość przesyłu danych jest identyczna jak w przypadku „tradycyjnych” dysków SSD i wynosi 6 Gbps.
d313e8c3717605e490c76e2804a51c77
Jednym z minusów rozwiązań SSD, na które zwracają uwagę użytkownicy, jest zdecydowanie mniejsza pojemność niż w przypadku dysków HDD. Największe dostępne w tej chwili dyski mają pojemność 512GB, co jest wartością kilkrotnie mniejszą od dysków HDD. Poza tym koszty nośników flash o dużych pojemnościach są bardzo wysokie i z tego względu nie są raczej stosowane w komputerach konsumenckich. Dodatkowo markowe nośniki SSD cechują się zaawansowanymi technologiami usprawniającymi pracę i podnoszącymi żywotność całej pamięci poprzez wysoce zaawansowane algorytmy rozpraszania danych po powierzchni dysku.
st1000dx001_-_1tb_seagate_sshd_hybrid_hdd_3.5in_sata_6gbs_64mb_cache_oem
Właśnie ze względu na wysokie koszty dysków SSD o dużych pojemnościach, producenci zaczeli szukać rozwiązania, które pozwoli połączyć zalety dysków SSD (szybkość) i HDD (pojemność). Powstało rozwiązanie o nazwie SSHD (Solid State Hybride Drive). Polega to na zastosowaniu w dysku HDD modułu pamięci SSD (zwykle o pojemności 8GB), który działa jako pamięć cache. Dzięki takiemu rozwiąznaniu uzyskano zdecydowanie większą prędkość zapisu/odczytu danych w stosunku do dysków HDD przy zachowaniu dużej pojemność oferowanej przez dyski HDD. Rozwiązanie takie pod względem wydajności niewiele ustępuje dyskom SSD. Dysk SSHD jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla dysków SSD ponieważ koszty produkcji są zdecydowanie mniejsze, co przekłada się niższą cenę dla użytkownika końcowego. Dlatego też dyski SSHD są coraz chętniej stosowane w notebook’ach oraz ultrabook’ach jak również w komputerach stacjonarnych.

W internecie dostępnych jest bardzo dużo porównań szybkości działania poszczególnych rozwiązań:

 

 

  • Facebook
  • YouTube