HP prezentuje dwie nowe mobilne stacje robocze

Firma HP wprowadziła do sprzedaży dwa zupełnie nowe modele stacji roboczych serii Z – konwertowalnego laptopa Zbook Studio x360 oraz Zbooka 15v. Oznacza to, że HP oferuje w tej chwili osiem różnych modeli mobilnych stacji roboczych zdecydowanie więcej niż jakikolwiek inny producent OEM. Wszystkie modele nowej generacji G5 wykonane zostały ze stopu aluminium, dysponują lepszymi zabezpieczeniami, nowymi modelami procesorów Intel (łącznie z 6’cio rdzeniowymi) oraz są wyposażone w karty graficzne Nvidia Quadro Pascal.

HP Zbook Studio X360 G5

Ten model to konwertowalny notebook, którego ekran można obrócić o 360 stopni. Może on pracować w pięciu trybach czyli m.in. tradycyjnego notebook’a, tabletu, „namiotu” czy w trybie prezentacji. Dotykowy ekran reagujący na 4000 poziomów nacisku piórka firmy Wacom pozwala architektom i projektantom rozpocząć swój projekt od zwykłego szkicowania a zakończyć na przedstawieniu swojej wizji w formie wysokiej jakości prezentacji 3D czy filmu.

Z 15.6″ ekranem i zintegrowaną klawiaturą Zbook X360 jest mniej mobilny niż jego mniejszy 14″ brat, który jest w zasadzie tabletem z dołączaną klawiaturą. Brakuje mu również „szybkich klawiszy HP”, które w modelu x2 mogą być dowolnie przypisane do zadań, które normalnie wykonujemy klawiaturą i myszą. Jednakże jego moc obliczeniowa jest zdecydowanie większa. Model może być wyposażony nawet w sześciordzeniowy procesor Xeon E-2186M (2.9GHz i 4.6GHz w turybie Turbo) i kartę graficzną Quadro P1000. Laptop powinien oferować wystarczająco dużo mocy w podstawowych i średniozaawansowanych operacjach 3D a dzięki 6 rdzeniom i technologi MultiThreading również w renderowaniu obrazów czy symulacji.

Dwa sloty DIMM zapewniają obsługę do 32GB pamięci RAM DDR4 z obsługą technologii ECC w przypadku wykorzystania procesora Xeon. Notebook obsłuży maksymalnie 2 dyski SSD pracujące na magistrali PCIe przy czym każdy z nich może dysponować maksymalną pojemnością 2TB. HP twierdzi, że opcjonalny ekran DreamColor potrafiący wyświetlić miliard kolorów jest najaśniejszym tego typu ekranem 4K dodatkowo dysponującym czujnikiem światła dzięki czemu sam dostosowuje się do zmieniających się warunków oświetleniowych. Notebook może być wyposażony w HP Sure View G2 czyli technologię która aktywuje filtr prywatyzujący za pomocą jednego przycisku – kąty widzenia zostają bardzo ograniczone co utrudnia osobom postronnym dostrzeżenie co się dzieje na ekranie.

HP Zbook 15v

Wypuszczenie przez HP tej stacji mogłobyć pewnym zaskoczeniem ponieważ oferta modeli z ekranem 15,6″ została tym samym rozszerzona aż do pięciu modeli. Jednakże 15v jest stacją dedykowaną mniej zamożnym użytkownikom, np. start-upom czy studentom. Notebook jak najbardziej spełnia wymogi stawiane mobilnym stacjom roboczym dzięki certyfikowanemu układowi graficznemu Quadro Pascal P600. Powinien on być wystarczający dla prostych i średnio-zaawansowanych zastosowań CAD w programach takich jak Revit, PTC Creo czy SolidWorks.

Wybór procesorów jest identyczny jak w najbardziej popularnym modelu 15’to calowym czyli w HP Zbook 15 a najmocniejszą jednostką centralną może być Xeon E-2176M (6 rdzeni, zegar 2.7GHz – maksymalnie 4.4GHz w trybie Turbo). Notebook maksymalnie obsłuży 32GB RAM i 4TB na dyskach 2.5″ HDD i M.2 NVMe SSD. Jego waga zaczyna się od 2.14kg. To co jeszcze warto odnotować to fakt, że jako jedyny z rodziny Zbook notebook 15v jest objęty roczną gwarancją producenta (w stosunku do 3 lat w pozostałych modelach). Oczywiście można ją rozszerzyć dokupując dodatkową usługę tzw. CarePack.

Można śmiało powiedzieć, że z każdą nową generacją stacji mobilnej użytkownik dostawał niewiele więcej jeśli chodzi o wydajność procesora w stosunku do poprzedniego modelu. Napewno nowsze CPU były bardziej energooszczędne ale wydajnościowo niewiele różniło je od poprzedników. Wraz z nadejściem 5 generacji stacji powinno się to zmienić ponieważ w końcu do notebook’ów trafiły procesory o większej ilości rdzeni niż 4. HP będzie w swoich stacjach oferować rozwiązania 6’cio rdzeniowe zarówno rodziny Core (i7-8850H) jak i Xeon (E-2176M i E-2186M). Więcej rdzeni powinno zaowocować dużym wzrostem wydajności szczególnie w renderingu czy symulacjach. Aplikacje takie jak KeyShot czy V-Ray powinny potrzebować o ok. 30%-40% mniej czasu na ukończenie renderingu sceny.

Wszystkie nowe rozwiązania HP G5 wyposażone będą w karty graficzne Quadro Pascal. To również powinno spowodować wzrost wydajności szczególnie w pracy na aplikacjach graficznych w rozdzielczości 4K. Stąd nawet model podstawowy Zbook 15v wyposażony w Quadro P600 bez problemu powinien sobie radzić z pracą w 3D na w miarę nieskomplikowanych modelach 3D. Z kolei z drugiej strony model 17’to calowy wyposażony w Quadro P5200 ma radzić sobie z bardzo zaawansowanymi zadaniami związanymi z tworzeniem wirtualnej rzeczywistości.

HP odświeżyło całą linię Zbook tworząc konstrukcję ze stopu aluminium 6063, który jest mocniejszy, bardziej trwały i bardziej elastyczny w stosunku do poprzednio stosowanego. Zbooki są bardzo eleganckie, posiadają zaokrąglone narożniki co nawiązuje do ich stacjonarnych „braci” serii Z. Zredukowano także grubość ramki co zaowocowało tym że wyświetlacz LCD jest teraz bliżej krawędzi obudowy. To pozwoliło również na zmniejszenie ogólnych wymiarów notebook’a.
HP poprawiło również „politykę cieplną” w swoich nowych Zbook’ach. Zbook 15 G5 i Zbook 17 G5 mają teraz generować odpowiednio o 30% i 20% mniej ciepła niż generacja G4. Dzięki większym, ale pracującym z mniejszą prędkością, wentylatorom notebooki mają być chłodniejsze i zarazem cichsze.

Beznarzędziowy dostęp do środka maszyny, który HP „porzuciło” 2 lata temu, znów powraca. W Zbook 15 i 17 spodni panel komputera może być zdjęty bez użycia śrubokręta dając użytkownikowi dostęp do najważniejszych podzespołów laptopa takich jak RAM czy dyski. Warto również wspomnieć, że dzięki nowej konstrukcji Zbook 15 przeszedł 14 testów MIL-STD 816G armii amerykańskiej m.in. ten dotyczący zbadaniu odporności urządzenia na kurz, wilgotność, skrajne temperatury czy upadek z wysokości.

HP dodało również kilka nowych funkcji zabezpieczeń do każdego z notebook’ów serii Zbook. Jedną z tych funkcji jest już wspomniany filtr prywatyzujący. Ekrany IPS są znane z dużych kątów widzenia więc takie rozwiązanie mocno ogranicza możliwość podejrzenia przez osobę postronną co aktualnie jest wyświetlane na ekranie.
Drugą rzeczą którą zdecydowało się zastosować HP to fizyczne zabezpieczenie kamery wbudowanej w obudowę ekranu. Nie trzeba więc już stosować popularnego rozwiązania jak taśma samoprzylepna przyklejana na kamerkę, wystarczy przesunąć zasuwkę i stajemy się „niewidzialni”. Z zabezpieczeń programowych mamy m.in. SureStart do zabezpieczenia BIOS’u, SureRun uniemożliwiający wyłączenie oprogramowania antywirusowgo, SureRecover do łatwiejszego odzyskiwania systemu oraz SureClick, który uruchamia przeglądarkę internetową „w kontenerze” więc nawet jak odwiedzimy niebezpieczną stronę internetową nie będzie ona mogła wyrządzić szkód w reszcie systemu.
Opcjonalnie wszystkie notebooki mogą być wyposażone w czytnik linii papilarnych a modele Zbook 15 G5 oraz Zbook x360 obsługują technologię Windows Hello polegającą na dodatkowej identyfikacji użytkownika za pomocą skanowania w podczerwieni jego twarzy.

Podsumowując można z całą pewnością stwierdzić, że żaden inny producent nie ma tak dużego wyboru mobilnych stacji roboczych jak HP. Tak szeroka oferta (4 nowe modele wypuszczone na rynek w przeciągu ostatnich 6 miesięcy) zdaje się być odpowiedzią na badania jakie HP przeprowadziło w 2015 i które pokazały, że 62% użytkowników pracuje z więcej niż jednej lokalizacji.

  • Facebook
  • YouTube