Stacje robocze dla CAD

Aby korzystać z profesjonalnych rozwiązań inżynierii komputerowej potrzebna jest odpowiednia baza. I tutaj pomocny może okazać się niniejszy dział, w którym będziemy umieszczać artykuły na temat rozwiązań hardware dla poszczególnych programów i branż.

Najpierw jednak należy uzmysłowić sobie czym jest stacja robocza. Czy warto inwestować dużo większe pieniądze w tego typu urządzenie, czy może kupić po prostu wysokiej klasy komputer? Wikipedia podpowiada nam, iż „stacja robocza to wysokiej klasy komputer o wyższej wydajności niż komputer osobisty”. Definicja o tyle zrozumiała, co niewiele mówiąca. Gdzie kończy się zwykły pecet, a zaczyna urządzenie z działu Workstation?

Przede wszystkim stacja robocza jest przeznaczona dla konkretnego celu. Wybierając komputer osobisty dbamy o to, by obsługiwał niezbędne aplikacje potrzebne w pracy czy szkole, jednak nie mniej ważne jest to, by dobrze się na nim oglądało filmy czy spełniał wymagania większości gier. Czyli szukamy optymalnego rozwiązania do codziennego użytku, pracy i rozrywki.

Stacje robocze są przeznaczone do konkretnego użytku. I tutaj nie ma znaczenia tylko to, iż w stacji roboczej wszystkie komponenty droższe, dlatego jest lepsza. Weźmy tutaj przykład karty graficznej. Marzeniem każdego gracza komputerowego jest GeForce GTX 680. Jednak projektanta ucieszyłaby karta dedykowana pod rozwiązania CAD, przykładowo NVIDIA Quadro 2000. Cena podobna, pamięć taka sama, jednak różnica kolosalna. Podobnie jest w innych komponentach czy cechach takich jak możliwość szybkiej rozbudowy za pomocą zatrzasków. Znaczenie mają również peryferia takie jak monitor (ważniejsza jest wyższa częstotliwość odświeżania ekranu czy odwzorowanie kolorów), drukarka czy urządzenia sterujące.

O tych i innych komponentach będziemy pisać już niebawem. Mamy nadzieję, że nasze artykuły staną się dla Państwa niezbędnym źródłem wiedzy przy wyborze stacji roboczej.

  • Facebook
  • YouTube