Recenzja: Stacja robocza HP Z220 idealna dla CAD 2D.

Drogi czytelniku, jeśli jesteś projektantem lub inżynierem pracującym w oprogramowaniu CAD 2D i potrzebujesz sprawnej i wydajnej stacji roboczej, to… czytaj dalej.

Z220CMT3

Postanowiliśmy podzielić się z Tobą wynikami naszych testów najnowszego modelu HP Z220, który łączy w sobie wszystkie zalety stacji roboczej z wyjątkowo (uwaga!) niską ceną – porównywalną do ceny dobrej klasy komputera PC.

Testowana przez nas stacja HP Z220 wyposażona była w czterordzeniowy procesor Intel Xeon E3 1225v2 o częstotliwości 3,2GHz, który zapewniał płynną pracę nawet przy dużym obciążeniu, a także w zintegrowaną kartę graficzną Intel HD P4000, która naprawdę dobrze radziła sobie w pracy z płaskimi projektami CAD. Karta grafiki w testowanym przez nas egzemplarzu była wydajnościowo porównywana z wieloma dedykowanymi kartami graficznymi, jednak gdybyśmy chcieli faktycznie pracować na profesjonalnej, certyfikowanej karcie graficznej np. NVidia Quadro 600, to nie ma z tym najmniejszego problemu, bo w każdej chwili można takową dokupić i w bardzo prosty sposób zamontować wewnątrz jednostki. Po takiej instalacji możliwa stanie się również praca na dwóch monitorach jednocześnie.

Z220CMT1

Dodatkowym atutem tej stacji było wyposażenie jej w dwa twarde dyski. Jeden z nich to tradycyjny HDD o pojemności 1TB (1000 gigabajtów), drugi zaś to dysk SSD (beztalerzowy) o pojemności 24GB, wykorzystywany, dzięki technologii Smart Response Technology, jako pamięć podręczna dla dysku talerzowego. Dzięki temu dostęp do plików jest znacznie szybszy i sprawniejszy niż ma to miejsce w tradycyjnych rozwiązaniach.

W stacji, którą poddaliśmy testom zamontowano 4GB pamięci operacyjnej RAM (dwie kości pamięci operacyjnej po 2GB każda). Niby niewiele, ale w naszych testach naprawdę taka ilość wystarczyła do wydajnej pracy. Należy jeszcze dodać, iż szybkość obu kości wynosiła aż 1600 MHz, co pozwala na efektywną wymianę informacji między procesorem i pamięcią RAM, a to również z kolei znacząco wpływa na przyspieszenie działania aplikacji CAD 2D takich na przykład, jak testowany AutoCAD LT 2013.

Z220CMT2

To co różni tę stację od standardowego komputera o wysokiej wydajności to również możliwość podłączania wielu peryferii, dysków zewnętrznych i nośników danych. Aż 14 portów USB (w tym 4 w standardzie USB 3.0) pozwala na korzystanie z licznych urządzeń w tym standardzie. Dodatkowo czytnik kart 22 w jednym sprawia, iż przeniesienie i odczyt danych z fizycznego nośnika nie stanowi żadnego problemu.

Warto również zaznaczyć, że stacja ta objęta jest trzyletnią gwarancją z serwisem u klienta w następnym dniu roboczym co z pewnością jest wielkim udogodnieniem dla użytkownika.

  • Facebook
  • YouTube