Nowa stacja robocza Lenovo ThinkStation P320

Firma Lenovo zaprezentowała nową stację roboczą ThinkStation P320 dedykowaną do projektowania 3D CAD oraz do podstawowych zastosowań wirtualnej rzeczywistości (VR).

Jest to stacja w obudowie Tower, która będzie obsługiwała procesory rodziny „Kaby Lake” Intel Xeon E3-12xx v6 oraz siódmej generacji Intel Core i3, i5 oraz i7, włączając w to Core i7-7700K, który oferuje szybkość zegara 4,5 GHz w trybie Turbo Boost.

Aby stacja miała certyfikację „VR-ready” musi być skonfigurowana z kartą graficzną Nvidia Quadro P4000 (8GB). Maksymalnie do komputera można włożyć dwie karty graficzne oparte na tym układzie. Do mniej zaawansowanych zastosowań producent daje możliwość instalacji słabszych układów graficznych Nvidia Quadro Pascal (P2000, P1000).

lenovo thinkstation P320

Komputer w obudowie Tower ma wymiary 173,5 mm (szer.) x 426 mm (dł.) x 376 mm (wys.). Obsługuje maksymalnie 64 GB pamięci RAM DDR4 oraz maksymalnie cztery dyski włączając w to dysk SSD M.2 pracujący na magistrali PCIe. Podobnie jak poprzednie modele nowe stacje Lenovo posiadają złącze Flex, które w łatwy sposób umożliwia rozbudowę np. o czytnik kart pamięci 29w1, złącze FireWire czy szybki port Thunderbolt 3.

Lenovo wprowadza również do sprzedaży stację P320 w obudowie SFF. Obsługuje ona te same procesory oraz tą samą ilość pamięci RAM, ale ma mniejsze możliwości jeżeli chodzi o maksymalną ilość dysków (3) oraz nie można w niej montować układów graficznych o pełnej wysokości. W związku z tym najwyższym obsługiwanym modelem jest niskoprofilowa (Low Profile) karta Quadro P1000 dedykowana do podstawowych i średnio-zaawansowanych zastosowań CAD 3D.

Mimo, że już niedługo oficjalne wsparcie Microsoft’u dla systemu Windows 7 będzie się kończyło, Lenovo w swoich stacjach umożliwia instalację tego systemu. Pamiętać jednak należy, że rodzina procesorów Intel „Kaby Lake” jest wspierana tylko i wyłącznie w systemie Windows 10. Dla tych jednak, którzy chcą pracować na starszym systemie i chcą, aby również ich sprzęt miał wsparcie producenta mogą skonfigurować komputer na starszych procesorach Intel z rodziny Skylake – Xeon E3 v5 oraz Core 6 generacji.

  • Facebook
  • YouTube