Mobilne stacje robocze.

Wielu spośród nas kojarzy stacje robocze z wielkimi skrzynkami typu obudowa Tower, które są ciężkie z powodu bogactwa swych komponentów. Jednak współczesna technologia pozwala nam zamknąć najwyższą jakość sprzętu komputerowego w małej obudowie typu SFF (ang. Small Form Factor) a nawet w przenośnym komputerze, niczym gabarytowo nie odróżniającym się od przeciętnego notebooka. I wcale nie musimy rezygnować z wydajności naszego sprzętu. Standardem bowiem stały się już laptopy z rozdzielczością matrycy 1920×1080 (Full HD), procesorami takimi jak chociażby trzeciej generacji Intel Core i7, karty klasy NVidia Quadro K4000M czy pamięć operacyjna 8GB. Dodatkowym atutem tego rodzaju sprzętu jest możliwość długiej pracy na baterii i niewielka waga notebooka.

Można zatem połączyć mobilność z wydajnością. Po kilku latach pracy można również mimo niewielkich rozmiarów zmienić odpowiednie komponenty laptopa dostosowując go do aktualnych potrzeb.

Osobiście jestem użytkownikiem już prawie pięcioletniej stacji roboczej HP Compaq 8710w. Mimo tego wieku nie mogę mieć zastrzeżeń co do pracy tego urządzenia. Do tej pory mimo regularnie ponad 40-godzinnej pracy tygodniowo żaden komponent nie stracił na swej funkcjonalności, zaś współczesne wymagające aplikacje nie powodują u niego żadnej „zadyszki”. Zapewne wielu użytkowników zwykłych notebooków o dwukrotnie mniejszym stażu mogłoby pomarzyć o takiej pracy swojego sprzętu.
Aby nie być tak jednostronnym należy zwrócić uwagę na fakt, iż komputer ten jest zdecydowanie większy i cięższy o współczesnych laptopów. Jednak chcąc komfort pracy jak również bogactwo portów zewnętrznych sprawiają, iż wada ta jest dla wielu użytkowników wręcz niezauważalna przy olbrzymich zaletach przenośnego komputera z serii Workstation.

Wkrótce na blogu zaczną pojawiać się opisy i recenzje różnych stacji roboczych, w tym również tych mobilnych, ułatwiające wybór odpowiedniego rozwiązania dla każdego. Zapraszam zatem do regularnych odwiedzin.

  • Facebook
  • YouTube