Mobilne stacje robocze – czy warto w nie inwestować ?

Projektanci CAD bardzo przywiązują wagę do posiadania stacji roboczej spełniającej wymagania zaawansowanych aplikacji do projektowania. Duża ilość inżynierów nie chciała inwestować w rozwiązania mobilne jako dodatek do maszyn stacjonarnych.

Jednakże technologie mobilne bardzo się rozwinęły i w tej chwili dorównują rozwiązaniom znanym z komputerów stacjonarnych. To sprawia, że stacje te mogą bez problemu radzić sobie z zaawansowanymi aplikacjami. Oto kilka powodów dlaczego warto przemyśleć czy nie warto zainwestować w wydajną mobilna stację roboczą.

1)   Dzisiaj urządzenia te są cieńsze i lżejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Projektowane są z myślą o wytrzymałości a budowane z materiałów, które bardzo dobrze chronią podzespoły komputera w nawet najcięższych warunkach pracy. Baterie laptopów osiągnęły już taki poziom rozwoju, że praktycznie zapewniają całodzienną pracę a systemy chłodzące zapewniają optymalną temperaturę podzespołów redukując prawdopodobieństwo awarii. To sprawia, że mogą stanowić idealne uzupełnienie dla komputera stacjonarnego np. dla inżyniera pracującego w terenie.

Lenovo-ThinkPad-W550s

2)   Stacje mobilne posiadają w tej chwili certyfikację do pracy z takimi programami jak: ICEM, 3ds Max, Creo Concept, Alias, CATIA, Siemens NX i inne, dostarczając projektantom takie funkcje jak pełnoekranowe wygładzanie krawędzi, bardziej zaawansowane i realistyczne cienie czy inne funkcjonalności. Matryce 4K zapewniają bardzo wysoką rozdzielczość i bardzo dobre odwzorowanie kolorów dzięki czemu rendering wyglądają bardzo realistycznie.

2014_10_dell_m3800_news2

3)   Dzięki rozwiązaniom takim jak najnowsze procesory Intel® i karty graficzne Nvidia Quadro®, wydajność laptopów osiągnęła bardzo wysoki poziom niedostępny nigdy wcześniej, zamieniając laptopa w pełnowartościową stację roboczą. Od niedawna również technologia dysków SSD na złączu PCIe zawitała do notebook’ów dzięki której mamy jeszcze szybszy dostęp do danych na dysku. To wszystko oznacza, że mobilne workstacje są zdolne poradzić sobie z najbardziej wymagającymi programami CAD od AutoCAD’a i Solidworks’a po CATIA i NX. Co prawda stacje mobilne nie osiągnęły jeszcze wydajności topowych modeli stacjonarnych ale z powodzeniem mogą stanowić atrakcyjną ofertę dla inżynierów, którzy pracują w terenie i nie chcą tracić możliwości pracy na wydajnym sprzęcie.

HP_ZBook_15u_G2-tech-boom.com-01

 

Oczywiście nie można porównywać stacji mobilnej ze stacją stacjonarną klasy HIGH-END, ale zauważyć trzeba, że urządzenia te z rokiem na rok stają się coraz mocniejsze, bardziej mobilne i przystępne dla użytkowników.

  • Facebook
  • YouTube