Mobilna stacja robocza Dell 2w1 z grafiką Radeon Pro Vega

Firma Dell wprowadza do sprzedaży nową mobilną stację roboczą 2w1 Precision 5530. Jest to pierwsza stacja mobilna tej firmy z możliwością pracy w trybie tabletu. Cienki notebook o grubości zaledwie 16mm posiada obracany dotykowy 15,6″ ekran, który rozpoznaje 4096 poziomów siły nacisku piórka. Tym samym użytkownik, podobnie jak w opisywanym niedawno HP Zbook x360, może swoją pracę rozpocząć od zwykłego szkicu a zakończyć na profesjonalnym projekcie i wizualizacji.

HP ze swoim rozwiązaniem było pierwsze jednakże to Dell stworzył mniejszą jednostkę 2w1. Dysponuje węższą ramką dzięki nowej generacji ekranowi InfinityEdge 4K Ultra HD ale jest również zdecydowanie cieńsza (9-16mm w porównaniu do 20.4mm w HP x360). Jest to w dużej mierze zasługą zastosowania procesorów Intel 8’mej generacji z wbudowanymi układami graficznymi Radeon Pro WX Vega M.

Większość mobilnych stacji posiada dwa osobne układy graficzne – jeden wbudowany w CPU Intel’a oraz jako drugi wydajniejsze GPU Nvidia Quadro lub AMD Radeon Pro. Nowy układ Intela łączy CPU oraz GPU w jeden układ scalony. To nie tylko zwiększa wydajność całej jednostki obliczeniowej w przeliczeniu na 1 wat energii ale także zmniejsza jej wielkość i grubość. To pomogło Dell’owi zmniejszyć wymiar notebook’a w sposób jaki to nie było możliwe do tej pory. Na chwilę obecną Dell jest jedynym producentem, który postawił na takie właśnie rozwiązanie. To, że stacja będzie miała branding Radeon Pro powinno oznaczać, że Precision 5530 będzie miał dużo, jeśli nie wszystkie certyfikaty ISV, które posiadają inne stacje tego producenta. Układ Radeon Pro WX Vega M GL używa tego samego układu scalonego co chip Radeon RX Vega M GL, który można znaleźć w biznesowym Dell XPS 15 więc powinien on być wystarczający do średnio zaawansowanych zastosowań 3D.

Klient końcowy dostaje do wyboru jeden z czterech 4 rdzeniowych procesorów Intela – Core i5-8305G (maks. 3.8GHz), Core i7-8705G (maks. 4.1GHz) oraz Core i7-8706G (maks. 4.1GHz).

Pierwsze modele jakie wejdą do sprzedaży będą mogły być wyposażone albo w 8GB albo 16GB pamięci RAM co raczej będzie plasowało je do mniej zaawansowanych zastosowań CAD. Na modele z pamięcią 32GB trzeba będzie jeszcze poczekać. Wszystkie natomiast wersje będą mogły pracować na dyskach PCIe NVMe o pojemnościach od 128GB do nawet 2TB. Laptop posiada 2 porty Thunderbolt 3, 2 porty USB 3.1, baterię o pojemności 75WHr kamerkę HD (720p) z czterema mikrofonami oraz zgodną z Windows Hello kamerkę na podczerwień.

Producent odświeżył również swoją linię „tradycyjnych” stacji roboczych o rozmiarach matrycy zarówno 15.6″ jak i 17″. Najbardziej zwracającą uwagę zmianom jest to, że 15’to calowa stacja Precision 7530 jest pierwszą tego producenta, która będzie posiadała certyfikat „Ready to VR” (gotowa do wirtualnej rzeczywistości) pod warunkiem, że zostanie wyposażona w układ graficzny Nvidia Quadro P3200. Biorąc pod uwagę dane techniczne układ ten jest trochę wolniejszy niż Quadro P4000 więc raczej należy brać pod uwagę stosowanie laptopa do prostych zastosowań wirtualnej rzeczywistości. Pozostałe najważniejsze parametry to obsługa do 32GB RAM w taktowaniu 3200MHz bądź 64GB w taktowaniu 2666MHz (w przyszłości do maks. 128GB) oraz 6TB na dane na dyskach PCIe SSD.

Dla bardziej wymagających prac w VR bądź renderingu większy 17’to calowy brat czyli model Precision 7730 będzie oferował kartę graficzną Quadro P4200 (8GB) lub P5200 (16GB). Oba modele będą mogły być wyposażone w 4 bądź 6’cio rdzeniowe układy scalone Intel 8’ej generacji. Stacje są mniejsze, cieńsze oraz lżejsze niż ich poprzednicy.

Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu:

jaroslaw_olczak@aplikom.com.pl

tel. 42 288-16-29

 

  • Facebook
  • YouTube