Lenovo Yoga Book – 10,1″ notebook „bez klawiatury”

Na tegorocznych targach IFA w Berlinie firma Lenovo zaprezentowała nowy model laptopa z rodziny Yoga. Yoga Book to konwertowalny laptop w którym tradycyjna mechaniczna klawiatura ustąpiła miejsca dużemu panelowi dotykowemu, który może działać jako płytka do rysowania lub właśnie klawiatura. Yoga Book będzie jednym z najcieńszych i najlżejszych notebooków konwertowalnych na rynku i dostępny będzie z systemami Google Android lub Microsoft Windows.

lenovo_yoga_book_1

Laptop dysponuje matrycą wykonaną w technologii IPS o rozdzielczości 1920×1200 punktów i przekątnej 10,1″. Sercem urządzenia jest czterordzeniowy procesor Intel Atom x5-8550 o częstotliwości zegara 2.4GHz z pamięcią cache 2MB i dysponujący zintegrowanym układem graficznym 8 generacji. Laptop jest wyposażony w 4GB pamięci RAM, szybki dysk o pojemności 64GB wykonany w technologi NAND. Za połączenia bezprzewodowe odpowiada wbudowana karta sieciowa WiFi 802.11ac ewentualnie w zależności od konfiguracji notebook może być dodatkowo wyposażony w szybki modem LTE. Yoga Book ma tylko 9,6 mm grubości i waży zaledwie 690 gram.


Laptop jest jednym z pierwszych w swoim rodzaju w którym tradycyjna klawiatura mechaniczna została zastąpiona dużym 10,1″ panelem dotykowym pokrytym specjalnym matowym szkłem które dodatkowo jest podświetlane w momencie kiedy użytkownik potrzebuje skorzystać z klawiatury. Aby przyśpieszyć szybkość pisania Lenovo stworzyło aplikację, która uczy użytkownika jak sprawnie pisać oraz dodatkowo próbuje przewidzieć słowo które jest aktualnie pisane. Panel dotykowy jest znanej firmy Wacom, która specjalizuje się w produkcji tego typu urządzeń. Pozwala on również na to aby położyć na nim kartkę papieru, narysować lub napisać na niej coś a to zostanie w sposób automatyczny przekonwertowane na postać cyfrową przez komputer. Do tego potrzebne jest piórko które rozpoznaje 2048 poziomów nacisku oraz dodatkowo po wymianie wkładu można nim pisać po zwykłej kartce papieru.

Zastąpienie zwykłej klawiatury panelem dotykowym stwarza nowe możliwości dla osób zajmujących się np. tworzeniem grafiki komputerowej. Yoga Book ma być dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – złota z systemem Android (cena 499$) oraz czarna z systemem Windows 10 (cena 549$). Obie wersje mają pojawić się w sprzedaży około października tego roku.

  • Facebook
  • YouTube