Lenovo P410 – nowy model workstation

Firma Lenovo zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży nowego modelu stacji roboczej Thinkstation P410 oraz P510. Ta druga propozycja jest to w zasadzie „odświeżenie” serii P500 poprzez wyposażenie komputera w najnowsze procesory Intel’a czy karty graficzne Nvidia Quadro.

Nowe modele bazują na chipsecie Intel C612 i obsługują nawet 8 rdzeniowe procesory Xeon E5-1600 lub E5-2600 (tylko TS P510) czwartej generacji należącej do rodziny Broadwell-EP. Seria ta została wyposażona w technologię Turbo Boost Max 3.0, która identyfikuje, który z rdzeni ma możliwość pracy z największą możliwą częstotliwością i przekazuje mu najbardziej wymagające zadania. Maszyny pracują na pamięciach DDR4-2400 przy czym P410 jest w stanie zaadresować maksymalnie 128GB pamięci natomiast P510 aż 256GB RAM’u. Oba komputery mogą być wyposażone w tradycyjne dyski HDD/SSD z interfejsem SATA SAS jak i bardzo szybkie dyski SSD M.2 pracujące na szynie PCIe.

Lenovo P410 jest mniejszą stacją zamkniętą w obudowie znanej z podstawowego modelu P310. Maszyna potrafi obsłużyć wysoki model karty graficznej Nvidia Quadro M5000 (2048 rdzeni CUDA, 8GB RAM GDDR5), dysponuje dwoma złączami PCIe x16 oraz po jednym PCIe x8 oraz PCI x4. Do stacji można włożyć maksymalnie 4 dyski w rozmiarze 2,5” lub 3,5” oraz jeden dysk SSD na złączu M.2.

Lenovo P510 jest większą maszyną która potrafi sobie poradzić z najwyższym modelem kart graficznej Nvidia Quadro M6000 (3072 rdzeni CUDA, 12GB RAM GDDR5), ma możliwość pracy z procesorami E5-2600v4 znanymi z rozwiązań dwuprocesorowych oraz można do niej włożyć maksymalnie 11 napędów HDD/SSD plus dodatkowy M.2 na PCIe podobnie jak w P410. Najwyższym modelem CPU jaki można założyć do stacji to E5-2699v4 co oznacza, że w takim przypadku użytkownik ma do dyspozycji aż 22 rdzenie procesora. Jest to o tyle ważne, że razem z nowymi modelami Lenovo wprowadza oprogramowanie do zarządzania zasobami komputera Lenovo Performance Tuner (LPT) oraz Processor Affinity.

Lenovo LPT

Pierwszy z tych programów pozwala na zarządzanie BIOS komputera, ustawieniami grafiki oraz zasilania a dodatkowo oferuje możliwość kontrolowania na bieżąco wykorzystania podzespołów komputera. Program ma również już zaimplementowane ustawienia do najbardziej popularnych programów graficznych i CAD takich jak Autodesk AutoCAD, Inventor, Revit czy Adobe Illustrator, Adobe Premiere. Processor Affinity pozwala z kolei na wskazanie rdzenia/rdzeni procesora, na których ma pracować program co jest istotne biorąc pod uwagę zaimplementowaną w procesory technologię Turbo Boost Max, która wykrywa które rdzenie mogą pracować najszybciej. Dodatkowo „powstrzymuje” programy zoptymalizowane pod pracę na wielu rdzeniach od zużywania całych dostępnych zasobów procesora.

Jako ciekawostka należy dodać, że Lenovo nie ograniczyło oprogramowania Lenovo Performance Tuning tylko do współpracy z ich sprzętem. Może więc być wykorzystywane na stacjach roboczych a nawet zwykłych notebook’ach innych producentów.

  • Facebook
  • YouTube