HP Z240 – nowe stacje robocze od HP

HP_Z240_SFF_Workstation_and_HP_Z240_Tower_Workstation2

Firma HP zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży nowych stacji roboczych Z240 opartych na najnowszych procesorach Intel z rodziny „Skylake”. Komputery dostępne będą w dwóch obudowach – Tower oraz SFF (Small Form Factor).

HP nie podaje na razie żadnych szczegółów na temat nowych stacji z procesorami Xeon E3-1200v5, które będą dostępne w nadchodzącym czasie. Jednakże nowe procesory mają mieć zintegrowane karty graficzne o zdecydowanie lepszej wydajności niż dotychczasowa rodzina procesorów ‚Haswell’. HP Z240 będą obsługiwały CPU ‚Skylake’ z serii Core w tym: Core i7-6700, Core i5-6600 and Core i5-6500.

Nowe procesory niosą za sobą obsługę szybszej pamięci DDR4, która wcześniej była „zarezerwowana” dla stacji roboczych wyższej klasy. To niesie za sobą podwojenie maksymalnej pamięci RAM w komputerze do 64GB (32GB w modelach Z230).

Po raz pierwszy w stacjach HP serii Z oferowany będzie dysk Z Turbo Drive drugiej generacji który instalowany będzie bezpośrednio w płytę główną dzięki dedykowanemu portowi M.2. Wcześniej M.2 Turbo Drive montowany był na karcie o połowie wysokości montowanej w złącze PCIe. W obu rodzajach obudowy, Tower i SFF, będzie można zastosować oba te rozwiązania na raz. Dyski dysponują pojemnościami 256GB oraz 512GB.

HP Z240 w obudowie SFF będzie oferowało montaż 2 dysków wielkości 3,5″ i jednego 2,5″ (SATA SSD i HDD). Obudowa Tower ma mieć jeszcze większe możliwości w tym zakresie co sprawia, że jeszcze nigdy wcześniej nie było możliwości instalacji tak dużej liczby napędów w podstawowych stacjach entry-level.

HP_Z240_SFF_Workstation_with_Dual_HP_Z23n_Displays

HP Z240 będzie oferowało montaż karty graficznej średniego segmentu Nvidia Quadro K1200, jak również kart nmiej wydajnych takich jak Quadro K420 i K620 oraz AMD FirePro W2100. Bardziej wydajne rozwiązania będzie można stosować w obudowie Tower – średniej klasy karty Quadro K2200 i AMD W5100 oraz karty klasy high-end Quadro M4000 i AMD W7100. Narazie nie wiadomo czy nowa seria procesorów Xeon E3-1200v5 Skylake będzie oferowała zdecydowanie wydajniejszą grafikę Intel Iris Pro Graphics P6300, która została zaimplementowana w procesorach Xeon E3-1200v4.

HP_Z240_SFF_Workstation_Interior

                                              Wnętrze stacji Z240 SFF.

HP_Z240_Tower_Workstation,_internal

                                             Wnętrze stacji Z240 Tower.

Jeśli chodzi o budowę nowe Z240 „zapożyczyły” trochę od swoich bardziej zaawansowanych braci. Dotyczy to stacji w obudowie Tower, która wyposażona została w uchwyty do przenoszenia zarówno z przodu jak i z tyłu obudowy. Na przodzie obu modeli znalazły się porty USB 3.0 które pozostają zawsze włączone nawet jeśli maszyna jest w stanie uśpienia lub wyłączona. Dzięki temu możemy ładować swoje urządzenia peryferyjne bez uruchamiania stacji.

HP_Z240_Tower_Workstatio_Dust_FilterHPP_Z240_SFF_Workstation,_Removable_Dust_Filter_1

HP poprawiło również kwestię serwisowania i dostępu do komponentów. Z240 ma mniejszą płytę główną dzięki czemu łatwiejsze staje się dojście do poszczególnych podzespołów oraz ich wymiana.

Ilość generowanego hałasu została zmniejszona w obu maszynach dzięki zastosowaniu czujnika temperatury na płycie głównej co pozwala zooptymalizować szybkość wentylatorów włączając w to ten, który znajduje się w zasilaczu. Inną metodą na zmniejszenie hałasu jest zapewnienie wentylatorom pracy na ich optymalnej efektywności. To oznacza zmnejszenie ilości brudu który dostaje się do komputera. HP zastosowało nowy filtr, który ogranicza dostawanie się kurzu do wnętrza. Ma to przedewszystkim znaczenie wtedy kiedy stacja musi pracować w zapyleniu lub gdy stoi pod biurkiem na podłodze. Filtr ma być łatwo wymienialny oraz będzie go można czyścić na mokro a w przypadku dużego zużycia zastąpić nowym.

Nowe stacje mają pojawić się w sprzedaży w listopadzie tego roku.

  • Facebook
  • YouTube