HP Z2 Mini – stacja robocza o wysokości filiżanki kawy

Firma HP zaprezentowała nową stację roboczą Z2. Jest to najmniejsze tego typu urządzenie na świecie. Jednak pomimo swoich bardzo małych wymiarów (21,6cm x 21,6cm x 5,8cm) komputer dysponuje mocą wystarczającą do pracy z profesjonalnym oprogramowaniem CAD takim jak Autodesk AutoCAD, Revit, ArchiCAD czy Solidworks. Komputer, który mieści się na dłoni, jest większy niż np. Intel NUC, ale porównywalny do większości innych komputerów miniPC. One jednak nie dysponują osobną kartą graficzną, a jedynie tą która jest wbudowana w procesor.

hp-z2-mini-3
Nowa Z2 Mini pozwala na montaż procesorów serii Core i3/i5/i7, ale również na instalację profesjonalnych procesorów serii Xeon E3. Maksymalna wielkość pamięci RAM jaki obsłuży to 32 GB w standardzie DDR4 SO-DIMM. Stacja może być wyposażona w profesjonalny układ graficzny Nvidia Quadro M620 z 2 GB swojej pamięci RAM. Producent twierdzi, że jest on o ok. 20% bardziej wydajny w porównaniu do kart graficznych z procesorem Quadro K620. Karta graficzna pozwala na jednoczesne podłączenie sześciu monitorów. Mimo tak małych rozmiarów w komputerze można zamontować tradycyjny 2,5″ dysk twardy SSD/HDD, a dodatkowo bardzo szybki dysk SSD Z Turbo Drive PCIe w złączu M.2 na płycie głównej. To drugie rozwiązanie na pewno docenią użytkownicy, którzy pracują na dużych plikach. Dysk M.2 jest chłodzony przez wentylator, który odpowiada również za chłodzenie układu graficznego.

Komputer może pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 Pro lub Linux. Stacje robocze w małych obudowach typu SFF pozwalają na duże zaoszczędzenie miejsca w stosunku do obudowy typu Tower. HP projektując stację Z2 Mini poszło jeszcze o krok dalej. Dzięki tak małej obudowie komputer można położyć na lub pod biurkiem, powiesić na ścianie bądź zamontować z tyłu monitora serii Z. Montaż na monitorze może przysparzać kłopotów z dojściem do włącznika na stacji, dlatego też komputer można uruchomić przyciskiem myszy bądź klawiatury. Funkcja ta jest kontrolowana przez BIOS komputera, zaś użytkownik może ją w każdej chwili wyłączyć bądź z powrotem włączyć. W zależności od sposobu montażu, porty wejścia/wyjścia mogą być odsłonięte lub całkowicie zakryte ,co zwiększa bezpieczeństwo całego systemu.

Użytkownicy docenią również kulturę pracy nowej stacji roboczej. HP twierdzi, że Z2 Mini, dzięki swojemu systemowi chłodzenia, jest o 63% cichsza od komputerów biznesowych HP. Widoczne na rogach otwory wentylacyjne nie mogą zostać zasłonięte, ponieważ są chronione przez przez „rogi” obudowy.

Stacja Z2 Mini ma być dostępna już w grudniu tego roku, a ceny mają zaczynać się od 699$.

  • Facebook
  • YouTube