Historia projektowania – CAD na przestrzeni lat

Wszelkie osiągnięcia cywilizacyjne człowieka wiążą się z wykonaniem projektu. Oczywiście pierwsze prymitywne narzędzia były wytwarzane intuicyjnie, ale jak tylko człowiek opanował trudną sztukę odwzorowywania rzeczywistości, zaczęły pojawiać się coraz bardziej zaawansowane rysunki odwzorowujące zamysł twórczy autora.

W dobie pierwszych komputerów

Przez stulecia podstawowym nośnikiem idei był papier, na który twórcy nanosili wizualizacje efektów swojej wyobraźni. Rewolucja przyszła wraz z rozwojem elektroniki i zwiększającymi się możliwościami komputerów osobistych. Początek zmian przypada na wczesne lata 80. kiedy to zaczęły rozwijać się takie firmy, jak IBM czy Microsoft. W tym samym czasie (dokładnie 9 kwietnia 1982 roku) w Kalifornii grupa znajomych programistów i inżynierów postanowiła wreszcie urzeczywistnić swój plan stworzenia programu do wspomagania rysowania. W domu jednego z założycieli, a zarazem pierwszego prezesa, powstała firma nie mająca nazwy, lecz posiadająca kilka inżynierskich programików dla ówczesnych “maszyn”. Większość z nich po krótkim czasie egzystencji została przez ich twórców uśmiercona, lecz spośród pozostałych niewątpliwie wyróżniał się program MicroCAD, będący pierwowzorem AutoCADa.

Desktop Solutions

Sam MicroCAD był programem wspomagającym rysowanie 2D na 8-bitowym komputerze firmy IBM – Marinchip 9900 i oferowany był w cenie 15$ przy koszcie komputera wynoszącym 1000$. Tak powstała firma oferująca oprogramowanie CAD dla zwykłego użytkownika. Sama nazwa firmy Autodesk została wybrana dość przypadkowo. Początkowo zakładano, że nazwa firmy będzie brzmiała “Desktop Solutions“, lecz w ostatniej chwili przed targami COMDEX’82 postanowiono “wypróbować” nazwę Autodesk (ostatnią z ówczesnej listy propozycji).

Podczas targów firma zaprezentowała oprogramowanie AutoCAD-80 na komputer CP/M-80 oraz AutoCAD-86 dla komputera firmy IBM-Victor 9000. Kolejne lata to ciągły rozwój oprogramowania, co przełożyło się na systematyczny wzrost sprzedaży. W drugiej połowie lat 80. Autodesk uznawany był za jedną z najprężniej rozwijających się firm kwitnącego przemysłu oprogramowania.

Mimo ogromnego sukcesu możliwości technologiczne ówczesnych komputerów pozwalają jedynie na bardzo ograniczony interfejs graficzny. Monochromatyczne monitory oraz brak odpowiednio zaawansowanych systemów operacyjnych nie pozwalały na wyświetlanie zaawansowanych funkcji w formie graficznej. Sytuacja zmieniła się w 1992 roku. AutoCAD R12 zmienia wygląd – pojawia się Interfejs graficzny. Od tej pory praca z CADem stała się prostsza i bardziej intuicyjna.

Interfejs R12

 

Zaledwie dwa lata później w wersji R13 w roku 1994 interfejs AutoCAD zostaje oparty na standardowych elementach interfejsu Windows i od tej pory obsługuje technologię OLE (wymiana plików, danych pomiędzy programami zainstalowanymi w systemie).

Interfejs R13

Dalszy rozwój oprogramowania

Kolejne lata to ciągły rozwój programu zarówno bod względem nowych funkcjonalności, zwiększania ergonomii interfejsu graficznego, jak i poprawy komunikacji. Wersja R14 ma nowy silnik graficzny, narzędzia do projektowania 3D, AutoSnap, oraz m.in. polecenie MTEXT.

Milenijny AutoCAD daje możliwość pracy z wieloma plikami jednocześnie, a także z częściami projektów. Pojawia się DesignCenter. W kolejnych wersjach użytkownik korzystać może z pracy grupowej, wymiany rysunków przez strony WWW i e-mail. Nowością jest format DWF oraz nowe narzędzia do zarządzania i dystrybucji gotowych projektów. Pojawia się również obsługa języka XML.

Wersja 2004 wprowadza między innymi wiele ulepszeń palet narzędzi oraz zwiększoną funkcjonalność Centrum danych projektowych. Dostępny jest również poprawiony Malarz formatów, ExpressTools (znane z wersji 2000), wypełnienia gradientowe i wiele usprawnień dotyczących tworzenia odnośników zewnętrznych.

AutoCAD 2004

Przełomowy rok 2008

Duży przełom zachodzi w roku 2008 kiedy to firma Autodesk przedstawia najnowszą odsłonę swojego flagowego produktu. Zostaje całkowicie zmieniony interfejs graficzny programu. Tradycyjny wygląd w postaci Pasków narzędzi zostaje zastąpiony interfejsem wstążkowym znacznie bardziej ergonomicznym i pozwalającym na szybsza pracę zwłaszcza przy wykorzystaniu rutynowych funkcji.

Zachęcamy do obejrzenia niesamowitego odcinka programu SONDA o możliwościach wykorzystania programu CAD w latach osiemdziesiątych – LINK

  • Facebook
  • YouTube