Fujitsu Celsius H760 – nowa mobilna stacja robocza japońskiego producenta

Firma Fujitsu wprowadzi w najbliższym czasie na rynek mobilną stację roboczą o największej jak dotychczas mocy obliczeniowej. Nowe laptop CELSIUS H760 o przekątnej 15,6 cala (36,9 cm) docenią najbardziej wymagający użytkownicy, tacy jak projektanci, architekci i inżynierowie. Nie muszą oni już korzystać wyłącznie z komputerów biurkowych – bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa, łączności lub wydajności.

Nowy model jest jak dotychczas najwydajniejszą stacją roboczą Fujitsu, porównywalną z biurkowymi stacjami klasy podstawowej. Niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z funkcji wideo, wizualizacji, czy oprogramowania 3D CAD, urządzenie pracuje równie wydajnie w podróży i w biurze.

fujitsu h760 v1

Notebook ma wymiary 380x257x35 mm a jego waga zaczyna się od 2.75kg. Obudowa jest utrzymana w kolorze srebrnym z czerwonymi wstawkami. Klawiatura jak przystało na stację roboczą jest pełnych rozmiarów oraz posiada panel numeryczny. Sensor technologii PalmSecure usytuowany został z prawej strony komputera przy czym  może on być opcjonalnie wyposażony w czytnik linii papilarnych.

Laptop może być wyposażony w dwa rodzaje matrycy (obie antyodblaskowe) – o rozdzielczości FullHD (1920×1080) lub o rozdzielczości UHD (3840×2160). Powłoka antyodblaskowa zapewnia użytkownikowi dobry komfort użytkowania nawet w różnych, zmieniających się warunkach oświetlenia które mogą pojawić się np. w podróży.

Z przodu obudowy producent umieścił sześć diod LED natomiast z prawej strony znajdziemy gniazdo zabezpieczające Kensington, port USB 2.0 oraz wnękę na napęd DVD-RW/Blue-ray z którego większość producentów już rezygnuje. Wnęka zamiast na napęd optyczny może być wykorzystana do montażu dodatkowego dysku HDD/SSD lub dodatkowej baterii. Z koleii po lewej stronie obudowy użytkownik dostaje do dyspozycji złącza Ethernet (sieć), VGA, DisplayPort, USB Type-C, 2 x USB 3.0 oraz wyjście na słuchawki oraz mikrofon. Znajduje się tam również czytnik kart pamięci oraz slot na karty zabezpieczające SmartCard. Na spodzie laptopa znajduje się interfejs pozwalający połączyć maszynę ze stacją dokującą, która zapewnia dodatkowo dwa porty DisplayPort, jeden DVI oraz VGA, port Ethernet, wejście na słuchawki i mikrofon oraz cztery złącza USB 3.0. Różnorodność złącz sprawia, że użytkownik nie powinien trafić na urządzenie którego nie może podłączyć do swojego laptopa.

We wnętrzu maszyny zaimplementowano najnowsze rozwiązania firm takich jak Intel czy Nvidia. Laptop może być wyposażony w profesjonalne karty graficzne Quadro M600M, M1000M lub M2000M. Wszystkie one bazują na architekturze Maxwell. Najwyższy model M2000M dysponuje 640 rdzeniami CUDA i wyposażony jest w 4GB szybkiej pamięci RAM GDDR5.

Użytkownik dostaje również do wyboru szeroką gamę procesorów – seria Core i5 i i7 lub po raz pierwszy w stacjach mobilnych procesor serii Xeon – E3-1505 v5 lub E3-1535 v5. Ten drugi pracuje z zegarem 2.9GHz a w trybie Turbo 3.8GHz. Jest on idealnym rozwiązaniem w przypadku klientów pracujących na oprogramowaniu do symulacji lub rendering’u. Procesory Intel Xeon, w przeciwieństwie do Core, potrafią współpracować z kośćmi pamięci RAM wyposażonymi w funkcję korekcji błędów ECC. Notebooka można wyposażyć maksymalnie w 64GB pamięci w 4 modułach po 16GB każdy.

Stacja H760 obsługuje maksymalnie dwa dyski twarde przy czym jeden jest to tradycyjny dysk w rozmiarze 2,5” (dyski SSD/HDD/SSHD) a drugi na złączu M.2 na płycie głównej. Warto wspomnieć, że złącze potrafi obsłużyć oba standardy przesyłu danych tzn. SATA oraz PCIe. Szczególnie ten drugi rodzaj jest warty uwagi ponieważ dyski w tym standardzie cechują się bardzo szybkim transferem zarówno odczytu jak i zapisu danych. Jest to bardzo istotne np. dla osób pracujących z obróbką filmów w wysokich rozdzielczościach lub pracujących na chmurach punktów. W obu tych przypadkach szybki dostęp do danych na dysku jest bardzo istotny i w znaczący sposób wpływa na komfort pracy

Firma Fujitsu posiada ogromne doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu stacji roboczych zarówno stacjonarnych jak i mobilnych. To oni wypuścili na rynek pierwszą mobilną stację w 1999r. Ostatnia generacja serii Celsius jest potwierdzeniem tego, że inżynierowie Fujitsu potrafią zaprojektować bardzo dobry sprzęt, który sprawdzi się wszędzie – w biurze, w domu, czy w podróży.

  • Facebook
  • YouTube