BARDZO DUŻE OKNA W DOMU – ZALETY I WADY

Dom z bardzo dużymi oknami to spełnienie snu architekta. Otwarte przestrzenie dają poczucie bezpośredniego kontaktu z przyrodą na zewnątrz a przestronne przeszklenia doskonale doświetlają wnętrze. W praktyce jednak bardzo duże okna to spory kłopot.

Przede wszystkim okno jako przegroda ma pięciokrotnie gorsze właściwości termoizolacyjne niż ściana. Domy z bardzo dużymi oknami są zatem zimą narażone na zwiększone straty ciepła natomiast latem domownicy mogą odczuwać dyskomfort związany z nadmiernym przegrzaniem. Oczywiście można temu w pewnym zakresie zaradzić stosując technologie trójszybowe oraz system specjalnych żaluzji i rolet. Intuicyjnie jednak da się wyczuć, że tego typu ekstrawagancje generują dodatkowe, wcale niemałe koszty.
Kolejnym utrudnieniem jest wytrzymałość konstrukcyjna bardzo dużych okien. Ramy o znacznych wymiarach muszą być wykonane ze specjalnych profili a szyby powinny być odporne na duże obciążenia parcia wiatru. Istotnym czynnikiem jest również ciężar. Najpopularniejszym materiałem dla ram wielkopołaciowych przeszkleń jest aluminium. Ramy drewniane i te wykonane z PCV pozwalają na wykonanie mniejszych wymiarów okien co szczególnie z architektonicznego  punktu widzenia jest pewnym ograniczeniem.
Rozpatrując zagadnienie dużych okien musimy dokonać jeszcze podziału na przeszklenia stałe i te części okien które będą miały się otwierać. Największe z nich to okna na taras. Tutaj również możemy rozważać trzy typy ram okiennych. Aluminiowe skrzydła mogą osiągać nawet trzy metry wysokości, drewniane do 2,70m natomiast z PCV maksymalnie do 2,50m. Bardzo istotny jest również mechanizm otwierania. Na rynku do wyboru są Drzwi podnoszono-przesuwne, uchylno-przesuwne, oraz uchylne. Największe mogą ważyć nawet 400 kg dlatego tak ważne jest ich łatwe otwieranie.

Wielkopołaciowe przeszklenie w bardzo wielu przypadkach jest trudno utrzymać w czystości. Mycie z drabiny jest niewygodne natomiast wyposażenie się w sprzęt alpinistyczny to opcja jedynie dla pasjonatów sportów ekstremalnych.

Problemem może być również wysokość progów. Tam gdzie okna są otwierane niskie progi wymagają częstego odśnieżania w okresie zimowym. Dobrze aby taras przed takimi oknami był zadaszony w przeciwnym razie istnieje także ryzyko podciekania wody do środka. Tradycyjne progi okienne mogą mieć nawet 7 cm wysokości, burzy to jednak niezwykle elegancką formę architektoniczną jaką można uzyskać rezygnując z progów.

Decyzja o wyborze dużych okien to zawsze wizualny zysk dla budowanego obiektu. Należy jednak mieć świadomość ograniczeń tego typu rozwiązania. Duże przeszklenia choć efektowne mogą okazać się niepraktyczne i za drogie.

  • Facebook
  • YouTube