Autodesk Inventor

INVENTOR

Zaawansowany, profesjonalny modelator bryłowy, który służy do zamodelowania projektowanego urządzenia jako modelu 3D, a następnie wygenerowania na podstawie modelu rysunków złożeniowych, wykonawczych, eksplodujących, ofertowych, poglądowych i innych.

Program Autodesk Inventor to zaawansowany modelator bryłowy, który służy do zamodelowania projektowanego urządzenia jako modelu 3D, a następnie wygenerowania na podstawie modelu rysunków złożeniowych, wykonawczych, eksplodujących, ofertowych, poglądowych i innych. 

Wszystkie zmiany wprowadzone w modelu zostaną automatycznie uwzględnione na wszystkich rysunkach płaskich. Program pozwala na tworzenie własnych bibliotek parametrycznych części, więc łatwo można stworzyć sobie bibliotekę części, które są unikalne dla Państwa firmy i są powszechnie używane w projektach.

Tworząc projekt w Autodesk Inventor, konstruktor przede wszystkim koncentruje się na zbudowaniu kompletnego modelu 3D projektowanego urządzenia. Gdy model jest już gotowy i zatwierdzony to program Inventor pomaga w tworzeniu płaskiej dokumentacji rysunkowej projektu, wykonując w sposób zautomatyzowany rzuty rysunkowe, przekroje, tworząc listę części, numery pozycji, itp. Przy zastosowaniu programu Inventor większość czasu przeznaczonego na przygotowanie projektu jest wykorzystana na działania twórcze, koncepcyjne, sprawdzające, a nie na kreślenie rysunków. Jakiekolwiek zmiany wykonane w modelu 3D są automatycznie przenoszone na dokumentację płaską.

Autodesk Inventor standardowo posiada wszystkie narzędzie niezbędne do tego aby poprawnie wykonać każdy projekt w branży elektromaszynowej.

W skład programu Autodesk Inventor wchodzą narzędzia do modelowania pojedynczych części, narzędzia do budowania zespołów, moduł do tworzenia prezentacji, menedżer rysunków do tworzenia płaskiej dokumentacji rysunkowej, wyspecjalizowane narzędzia do projektowania części z blach oraz części spawanych, a także biblioteki normaliów i profili stalowych zgodne z wieloma standardami.

Autodesk Inventor to narzędzie, które pozwala na uniknięcie wielu błędów projektowych, sprawdzenie większej liczby koncepcji, a co za tym idzie zaprojektowanie lepszych produktów i skrócenie czasu wprowadzenia ich na rynek.

Autodesk Inventor został zaprojektowany specjalnie do pracy z bardzo dużymi zespołami, sięgającymi kilkunastu tysięcy komponentów. 

Wszystkie procesy związane z obsługa dużych projektów są odpowiednio zoptymalizowane. Praca z dużym zespołem przebiega według tych samych zasad co praca z małym zespołem. Program wykorzystuje specjalną segmentową bazę danych, która w optymalny sposób przeprowadza operacje wczytania i usuwania z pamięci danych projektowych.

Modelowanie części w programie Inventor realizowane jest w oparciu o jądro ShapeManager.

Pozwala ono na tworzenie skomplikowanych kształtów bryłowych oraz powierzchniowych i udostępnia konstruktorowi możliwość wykorzystywania hybrydowej techniki pracy, pozwalającej na łączenie brył i powierzchni w jednym modelu w celu uzyskania żądanych kształtów i uproszczenia edycji modelu.

Autodesk Inventor wykorzystuje technikę modelowania parametrycznego oraz całkowicie rewolucyjną technikę jaką jest projektowanie adaptacyjne.

Parametryzacja zapewnia pełną kontrolę wymiarową nad projektowanym kształtem, natomiast adaptacyjność pozwala sprawnie i szybko projektować części w odniesieniu do innych istniejących już części mając na uwadze to w jaki sposób nowa część ma być dopasowana do reszty, bez potrzeby analizy parametrów i wymiarów – program sam dostosowuje wymiary części do narzuconych warunków dopasowania.

Program Inventor wyposażony jest w wyspecjalizowane moduły do projektowania części z blach oraz konstrukcji spawanych.

Tworząc część z blachy mamy pełen zestaw funkcji, które są specyficzne dla tego rodzaju projektów oraz narzędzie do tworzenia rozwinięć części z blachy. Moduł konstrukcji spawanych udostępnia typowe dla tego rodzaju prac tryby działania polegające na przygotowaniu zestawu do zespawania, spawaniu oraz obróbce po spawaniu. Program zapewnia wykonanie kompletnej dokumentacji projektu, zawierającej rzuty prostokątne, izometryczne, przekroje, wyrwania, przerwania i inne oraz parametryczną listę części i numeratory pozycji.

Autodesk Inventor ma bardzo silnie rozbudowane możliwości graficzne.

Dzięki zastosowaniu unikalnej techniki graficznej projekty wyglądają efektownie i bardzo realistycznie.
Inventor posiada szereg możliwości do zaprezentowania tworzonego projektu, łącznie z pokazaniem ruchu mechanizmu, sposobu montażu, itp. Wbudowane narzędzia do analizy kolizji oraz kontaktu pozwalają na sprawne odszukanie miejsc kolizji komponentów i realistyczne zasymulowanie działania projektowanego mechanizmu.

Program Inventor dobrze komunikuje się z programem AutoCAD.

Pozwala to na wymianę danych pomiędzy tymi programami. Konstruktor projektując nowe urządzenia w programie Inventor może swobodnie wykorzystywać rysunki i modele 3D wykonane w programie AutoCAD. Jeżeli zachodzi konieczność utworzenia dokumentacji rysunkowej w formacie DWG, to program Inventor zapisze rysunki w tym formacie.

Oprogramowanie Autodesk Inventor jest systemem 3D do projektowania mechanicznego o wysokiej wydajności, przeznaczonym dla konstruktorów i inżynierów mechaników, którzy chcą zredukować czas projektowania, wprowadzić na rynek lepsze produkty w krótszym czasie oraz utrzymać swoją przewagę konkurencyjną.

Jest to najbardziej zaawansowane oprogramowanie CAD dla mechaników w średnim przedziale cenowym, oferujące użytkownikowi pozbawione ryzyka przejście od projektów 2D do 3D. Autodesk Inventor rozwiązuje znaczące problemy poprzez udostępnienie unikalnej funkcjonalności, która przyspiesz i upraszcza proces projektowania, czyniąc go łatwiejszym w zarządzaniu, zwiększa wydajność (szczególnie w projektach dużych zespołów) i integruje wszystkie możliwości w jednym pakiecie, który jest łatwy do nauki i zastosowania. Oferuje prosty interfejs użytkownika, zaawansowany system pomocy i wsparcia oraz wbudowane narzędzia pomocy dla użytkowników programu AutoCAD.

Oprogramowanie zawarte w pakiecie Autodesk Inventor Suite czyta i zapisuje pliki rysunkowe w formacie DWG,
który jest uważany za standard przemysłowy. DWG jest formatem firmy Autodesk i wymiana danych w tym formacie jest najlepsza tylko pomiędzy produktami firmy Autodesk. Oprogramowanie wymienia dane także w formacie STEP, SAT, IGES.

 

InventorInventor ProfessionalFactory Design Suite PremiumProduct Design Suite Premium
CECHY
WYDAJNOŚĆ PROJEKTÓW INŻYNIERYJNYCH
Cyfrowe prototypowanie
Łatwe w obsłudze projektowanie 3D elementów mechanicznych
Projektowanie dużych zespołów
Projektowanie konstrukcji blachowych
Projektowanie / automatyzacja oparta na regułach
Biblioteki części w katalogu / zakupionych / znormalizowanych
Projektowanie ram i konstrukcji spawanych
Projektowanie części z tworzyw sztucznych
Odlewanie, obróbka i tłoczenie
Projektowanie układów elektrycznych / przebiegów rur i rurek
Inżynieria elektryczna
Zintegrowane projektowanie elementów mechanicznych i elektrycznych
PROJEKTOWANIE KONCEPCYJNE
Sprawdzanie koncepcji projektowych w programie AutoCAD
Szkicowanie projektów, tworzenie niesamowitych rysunków
Tworzenie cyfrowych grafik 3D
WIZUALIZACJA
Wizualizacja projektu w czasie rzeczywistym
Fotorealistyczne renderowanie i prezentacje
Renderowanie i animacja 3D o kinowej jakości
SYMULACJA I SPRAWDZANIE POPRAWNOŚCI PROJEKTU
Sprawdzanie wydajności dzięki symulacji i analizie metodą elementów skończonych
Ocena wielu projektów w trakcie optymalizacji
Symulacja instalacji lub kolejności rozbiórki
Narzędzia związane z chmurami punktów
Wybór materiału według wpływu na środowisko / koszty
Kolizja zespołu i wykrywanie kolizji
Sprawdzanie możliwości produkcji
Analiza pochylenia
KONWERSJA I ZGODNOŚĆ PLIKÓW CAD
Weryfikacja / oznaczanie plików DWG, DWF i PDF
Weryfikacja projektów i współpraca na dużą skalę
Widok projektu z lotu ptaka i prezentacja wnętrza
Udostępnienie projektów 3D na urządzeniach przenośnych i w trybie online
Wymiana danych BIM
Własne translatory
Publikowanie i przekształcanie zasobów w chmurze
RENDEROWANIE CAD I DOKUMENTACJA PROJEKTÓW
Profesjonalne narzędzia do kreślenia i tworzenia dokumentacji
Natywna obsługa plików DWG
Automatyczne tworzenie widoku rysunku
Generowanie zestawień komponentów
Obsługa standardów międzynarodowych
Synchronizacja modeli 3D infrastruktury przemysłowej i dokumentacji 2D
Inteligentne rysunki układu panelu
ZARZĄDZANIE DANYMI
Zarządzanie danymi z produktu
Konfigurowanie zabezpieczeń danych
Wielu użytkowników / projektowanie współbieżne
Automatyczna organizacja projektu
Łatwe administrowanie
PROJEKTOWANIE UKŁADU FABRYKI I LINII PRODUKCYJNEJ
Projekty architektoniczne i obiektów użyteczności publicznej
Duża biblioteka elementów 2D i 3D
Tworzenie modeli 3D układu metodą przeciągnij i upuść
Funkcje analizy układu w oprogramowaniu AutoCAD
SUBSKRYPCJA
Aktualizacje
Elastyczne prawa licencyjne
Pomoc techniczna
Autodesk 360 Optimization for Inventor
Renderowanie w usłudze Autodesk 360
Green Building Studio

Samouczek

Zestaw oprogramowania, zawarty w pakiecie Autodesk Produkt Design Suite Ultimate 2012, wspomaga cały proces opracowania wyrobów z tworzyw sztucznych, od fazy koncepcji poprzez fazę wzornictwa, wizualizacje, opracowanie inżynierskie konstrukcji wyrobu aż po opracowanie form wtryskowych do produkcji tego wyrobu. W niniejszym pierwszym projekcie skoncentrujemy się na aspekcie konstrukcji formy wtryskowej.

Najlepszym sposobem na zapoznanie się z nowym oprogramowaniem do projektowania form wtryskowych jest wykonanie przykładowego projektu w tym programie. W pierwszej części niniejszego podręcznika zajmiemy się tematem projektowania formy wtryskowej na podstawie gotowego modelu produkcyjnego wyrobu. W drugiej części podręcznika przedstawimy sposób

wykonania modelu produkcyjnego, na podstawie modelu powierzchniowego dostarczonego z działu wzornictwa.

„Pierwszy Projekt” składający się podręcznika PDF i plików ćwiczeniowych, przedstawi konstruktorom form wtryskowych technikę prowadzenia projektów form wtryskowych w programie Autodesk Inventor Professional 2012, który jest elementem składowym pakietu Autodesk Produkt Design Suite 2012. Przedstawiony tutaj materiał ilustruje, na prostym przykładzie, kluczowe narzędzia programu, sposób realizacji typowego
zadania oraz korzyści wynikające z pracy w programie Autodesk Inventor Professional 2012.

Zadanie postawione w niniejszym dokumencie może być z powodzeniem wykonane przez osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z programem Autodesk Inventor, jak i przez osoby dobrze znające program Autodesk Inventor.
Aby otrzymać bezpłatny samouczek prosimy wypełnić poniższy formularz.
Nazwa firmy / instytucji
Imię i nazwisko
Telefon
Adres e-mail
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Arkance Systems Poland Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 29.081997r. o ochronie danych osobowych (Dz.U.Nr 133 z 1997r.).
Wyrażam zgodę na przesyłanie drogą elektroniczną informacji handlowych przez Arkance Systems Poland Sp. z o.o. zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz 1204)Administratorem Twoich danych jest firma Arkance Systems Poland Sp. z o.o. Będziemy przetwarzać dane w celu wykonania umowy oraz w celach marketingowych. Podstawą przetwarzania danych jest obowiązek realizacji umowy, udzielone przez Ciebie zgody lub tzw. uzasadniony prawnie interes, który mamy w tym, aby promować swoją ofertę. Całość informacji w zakresie przetwarzania danych dostępna jest pod linkiem: http://cadportal.pl/rodo

[/tab]

[end_tabset]

baner-aspero

  • Facebook
  • YouTube