Autodesk AutoCAD Mechanical

Autocad Mechanical

AutoCAD Mechanical oferuje użytkownikowi pełną funkcjonalność programu AutoCAD oraz wyjątkowo obszerny zestaw narzędzi do wspomagania projektowania mechanicznego i kreślenia rysunków mechanicznych.

 

Program AutoCAD Mechanical oszczędza niezliczone godziny czasu projektowania i poprawiania przez automatyzowanie wielu typowych zadań, które trzeba zwykle wykonać ręcznie w programie AutoCAD.

 

1. 700,000 standardowych części i kształtów
Przy projektowaniu maszyn składających się z setek tysięcy części, zaprojektowanie od podstaw może trwać wiele dni lub nawet tygodni. AutoCAD Mechanical zmienia stan rzeczy przez udostępnienie obszernej biblioteki części i kształtów znormalizowanych, które można łatwo wstawiać do swoich projektów. Po wstawianiu elementu bibliotecznego AutoCAD Mechanical w inteligentny sposób dostosowuje geometrię otaczającą wstawiony obiekt uwalniając projektanta od konieczności prowadzenia ręcznej edycji.Przykłady bibliotek:
– Śruby, nakrętki, podkładki
– Kołki, nity, tuleje
– Zaślepki, smarowniczki, pierścienie uszczelniające
– Łożyska i elementy wałków
– Kształtowniki stalowe
– Otwory gwintowane, przejściowe, ślepe i podłużne
– Podcięcia, rowki i zakończenia gwintów
2. Rozszerzone narzędzia do projektowania mechaniki
Do bazowych narzędzi programu AutoCAD, program AutoCAD Mechanical dostarcza dodatkowe opcje i narzędzia rysowania. Wśród dodatkowych opcji znajdują się:
– Ponad 30 opcji tworzenia prostokątów, łuków i okręgów
– Niemal automatyczne narzędzia tworzenia i aktualizowania linii środkowych
– Wyspecjalizowane linie do tworzenia wyrwań i przekrojów
– Pełny zestaw linii konstrukcyjnych do dopasowywania rzutów rysunkowych
– Kreskowania dostosowane do wymogów projektów mechanicznych
3. Potężne i inteligentne narzędzia do wymiarowania
Zaawansowane narzędzia wymiarowania programu AutoCAD Mechanical umożliwiają tworzenie wymiarów z zastosowaniem pomniejszonych okien dialogowych, które kontrolują jedynie istotne zmienne wymiarowania stosowane w rysunku mechanicznym. Automatyczne wymiarowanie umożliwia tworzenie wielu wymiarów przy minimalnym wkładzie pracy. Możliwe jest natychmiastowe tworzenie grup wymiarów szeregowych, równoległych lub symetrycznych o odpowiednio dobranych odstępach. Inteligentne narzędzia do tworzenia wymiarowania wymuszają odpowiednie odstępy między nachodzącymi na siebie wymiarami, zapewniają zastosowanie tolerancji wymiarowych i utworzenie listy pasowań. Wymiarowanie może nawet sterować i zmieniać geometrię projektu zgodnie z wymaganym dopasowaniem.
4. Często wykorzystywane narzędzia rysunkowe
AutoCAD Mechanical został zbudowany po to by oszczędzać czas i z tego powodu posiada specyficzne narzędzia odpowiadające za większość aspektów procesu tworzenia rysunków mechanicznych. Wiele z tych narzędzi rysunkowych posiada pewną inteligencję, która pozwala użytkownikowi na łatwą edycję kształtów bez konieczności usuwania lub ponownego tworzenia obiektów oryginalnych. Na przykład fazowania lub zaokrąglenia mogą łatwo zmieniać swoje rozmiary z zastosowaniem ich oryginalnego okna dialogowego, przez zwykłe dwukrotne kliknięcie fazowania lub zaokrąglenia. Lista tak zautomatyzowanych narzędzi zawiera między innymi:

  • Szczegół – łatwe tworzenie szczegółów w różnych skalach, automatycznie aktualizowanych zmianami projektu
  • Tabela otworów – automatycznie aktualizowane zestawienia przeznaczone dla działu produkcyjnego
  • Obszar skalowania – zmiana skali rysunku bez tworzenia duplikatów
  • Tabliczka rysunkowa i tabela zmian – dostępne w wersji calowej i metrycznej
5. Obsługa międzynarodowych norm rysunkowych
Konstruktor może pomnożyć swoją produktywność przez zastosowanie narzędzi umożliwiających dostarczenie spójnej i zgodnej ze standardami dokumentacji rysunkowej projektu. Program AutoCAD Mechanical obsługuje środowiska rysunkowe ANSI, BSI, CSN, DIN, GB, ISO i JIS. Zgodność ze środowiskiem rysunkowym pozwala zespołowi projektowemu na zachowanie jednolitej formy komunikacji, umożliwiając osiągnięcie spójnych wyników. AutoCAD Mechanical zawiera narzędzia rysunkowe przeznaczone do tworzenia standardowych symboli chropowatości powierzchni, tolerancji kształtu i położenia, oznaczeń baz, opisów i uwag, symboli zbieżności i symboli spoin.
6. Stowarzyszone numery pozycji i zestawienia komponentów
AutoCAD Mechanical tworzy zautomatyzowane i stowarzyszone listy części i zestawienia komponentów (BOM) opracowane specjalnie dla inżynierii mechanicznej, które są automatycznie aktualizowane na skutek zmian w projekcie. Ta funkcjonalność obsługuje przypisywanie wielu list części do rysunku i zespoły z rozwijanymi strukturami; automatycznie rozpoznaje części standardowe i posiada opcje konfiguracji do indywidualnych potrzeb, co pozwala na lepsze dopasowanie do stylu pracy ustalonego w danej firmie. Zmiana wprowadzona w projekcie wywołuje aktualizację w całym rysunku, co pozwala na dotrzymanie terminów, zmniejszenie kosztownych przestojów na produkcji spowodowanych złym zliczeniem części, błędnym oznaczeniem czy zamówieniem niewłaściwych komponentów. Dane z bazy zestawienia komponentów można eksportować lub łączyć z systemami planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) lub systemami zarządzania danymi, takimi jak Autodesk Vault.
7. Zarządzanie warstwami
Podczas tworzenia rysunków inteligentny system zarządzania warstwami, wbudowany w program AutoCAD Mechanical, automatycznie umieszcza obiekty rysunkowe na właściwych warstwach o żądanym kolorze i rodzaju linii. Dodatkowo, system warstw może być łatwo dopasowany do indywidualnych potrzeb firmy.
8. Linie ukryte
Wydajność tworzenia rysunków mechanicznych może być znacznie zwiększona przez zdefiniowanie prostych grup wyboru pierwszego i drugiego planu, co powoduje automatyczne przerysowanie geometrii tak, aby wyświetlone zostały linie ukryte lub linie przerywane krawędzi części przesłoniętych przez inne części w projekcie. Linie ukryte są automatycznie aktualizowane zmianami projektu, co praktycznie ogranicza do zera czas ręcznego przerysowywania geometrii ze względu na powtarzające się zmiany. Po raz pierwszy w technice 2D, identyczne części mogą mieć różną prezentację geometryczną gdy znajdują się w sytuacji ukrywania niewidocznych linii, ale AutoCAD Mechanical wie, że są to ciągle identyczne części, gdy trzeba je policzyć lub wprowadzić zmiany projektowe. Oznacza to, że projektant spędzi mniej czasu na aktualizowaniu swoich projektów 2D.
9. Generatory i kalkulatory maszynowe
W przypadku mechanizmów budowanych na bazie papierowych katalogów i ręcznych obliczeń zastosowanie zautomatyzowanych generatorów części i podzespołów maszynowych może zaoszczędzić znaczne ilości czasu. Te narzędzia, wbudowane w środowisko aplikacji, są niezwykle pomocne podczas dokonywania niewielkich, powtarzających się zmian mających na celu dopracowanie projektu. Umożliwiają one tworzenie części zgodnie ze specyfikacjami podanymi przez użytkownika i tworzenie raportów oraz obliczeń potrzebnych do analizy projektu. AutoCAD Mechanical zawiera generatory wałków, sprężyn, pasów, łańcuchów i krzywek.
10. Wymiana danych pomiędzy systemami CAD
AutoCAD Mechanical umożliwia detalowanie i dokumentowanie części i zespołów utworzonych w programie Autodesk Inventor. Poprzez skojarzone powiązanie pomiędzy tymi programami można nanosić poprawki w projekcie głównym, a program powiadomi użytkownika o zmianie w pliku Autodesk Inventor i zregeneruje rysunek 2D, odzwierciedlając wprowadzone zmiany. AutoCAD Mechanical obsługuje również przemysłowy standard IGES (Initial Graphics Exchange Specification), umożliwiający wymianę danych między różnymi systemami CAD.

 

baner-aspero

  • Facebook
  • YouTube