AMD Radeon Pro SSG – pierwsza karta graficzna z dyskiem SSD

Firma AMD zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży karty graficznej Radeon Pro SSG. Człon SSG przypomina bardzo skrót SSD czyli szybkich dysków twardych. Nie bez powodu – SSG oznacza Solid State Graphics – będzie to pierwsza karta graficzna wyposażona w dysk twardy SSD o pojemności 1TB (2 dyski 512GB Samsung 950 Pro na złączu M2 PCIe – pracujące w macierzy RAID 0 w celu uzyskania jak największej wydajności). Intencją producenta jest zwiększenie szybkości wczytywania projektów lub nawet gier.
Wyobraźmy sobie taki scenariusz – jeśli ktoś często gra w tą samą grę tekstury czy modele mogą być trzymane na szybkim dysku SSD w karcie graficznej – zdecydowanie przyśpieszy to ich wczytywanie.

Radeon-Pro-SSG 2

Przykład drugi – duży plik projektu wykonanego np. w AutoCAD może ładować się nawet 20 minut ponieważ nie ma wystarczająco dużo pamięci na karcie graficznej. Wbudowany dysk SSD przyśpieszy proces wczytywania do minuty lub nawet mniej. Podczas gdy pamięć RAM GDDR (lub w przyszłości HBM2) jest dużo szybsza od technologii NAND używanej w dyskach SSD nic nie stoi na przeszkodzie aby część potrzebnych danych była trzymana właśnie na takim dysku co i tak skutkować będzie bardzo dużym przyrostem wydajności. Karta nie musi już odwoływać się do dysku twardego komputera ponieważ większość potrzebnych danych ma na swoim dysku.
Przeprowadzone przez AMD testy polegające na debayeringu (korekcja jakości obrazu i kolorów w czasie rzeczywistym) w rozdzielczościach 5K i 8K pokazały ponad pięciokrotny wzrost wydajności (zdjęcie poniżej).
Wewnętrzny dysk w karcie nie będzie dostępny dla użytkownika tak jak dyski w komputerze. Jego wykorzystaniem będzie zarządzać całkowicie karta graficzna.
Karta powinna być dostępna w sprzedaży pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

amd-capsaicin-radeon-pro-ssg-performance-20160726

  • Facebook
  • YouTube