AMD FirePro W4300 – duża moc w małej obudowie

Małe obudowy komputerowe Small Form Factor (SFF) są o około 60-70% mniejsze niż standardowe obudowy mini tower. Wąska konstrukcja wymaga jednak zastosowania mniejszych kart graficznych w formacie Low Profile. Niestety wiąże się to z mniejszą ilością płytki drukowanej do zagospodarowania a więc i gorszymi parametrami w stosunku do kart graficznych o „normalnych” rozmiarach.

Karty graficzne klasy podstawowej (entry-level) idealnie nadają się do pracy z małymi projektami CAD ale większe modele lub praca z włączonymi w rzutni realistycznymi efektami jak światła czy cienie może spowodować drastyczny spadek płynności wyświetlanego obrazu.

Ponieważ jednak obudowy SFF stają się coraz bardziej popularne ze względu na małą ilość potrzebnego do ich instalacji miejsca, producenci kart graficznych starają się podążać za tym trendem i projektować wydajne karty graficzne do tychże właśnie obudów.

Nvidia wprowadzając do sprzedaży niskoprofilową kartę średniej klasy Quadro K1200 zrobiła duży krok naprzód w stosunku do niskobudżetowych kart K620 dedykowanych najmniej wymagającym użytkownikom.

Firma AMD również postanowiła pójść śladem swojego konkurenta i zapowiedziała wprowadzenie karty Low-Profile średniej klasy FirePro W4300, która ma mieć parametry zbliżone do karty W5100.

Biorąc pod uwagę tylko parametry, które udostępniło AMD obie karty są niemalże identyczne (W4300 ma nawet mniejsze zapotrzebowanie na moc). Posiadają tą samą ilość procesorów obliczeniowych, obie wyposażone są w 4GB pamięci GDDR5 o przepustowości 96GB/s, szybkość obliczeń o pojedynczej precyzji wynosi 1,43 GigaFLOPS i obie karty dysponują czterema portami DisplayPort (w W4300 są to porty mini DisplayPort). Nowy model potrafi obsłużyć maksymalnie 6 monitorów naraz korzystając z technologii MST (multi stream transport).

amd porównanie

Biorąc pod uwagę parametry, docelowymi klientami których może zainteresować nowa karta są projektanci korzystający z oprogramowania takiego jak Autodesk AutoCAD, Revit czy Inventor. Zdecydowanej większości użytkowników tych aplikacji rzeczywiście karty ze średniej półki w zupełności wystarczają do ich pracy.

Bezpośrednią konkurecją dla W4300 będą rozwiązania Quadro K1200 i K2200 przy czym ta druga jest kartą pełnowymiarową i na chwilę obecną tylko firma Fujitsu w swoim nowym modelu stacji J550 w obudowie SSF daje możliwość jej instalacji. Wg. niektórych źródeł AMD ba być szybsza od 10% do 57% od K1200 ale wiadomo, że wiele zależy z jakim projektem/modelem dany użytkownik będzie pracował.

Na chwilę obecną żaden z dużych producentów (HP, Dell, Fujitsu) nie ogłosił czy zamierza instalować FirePro W4300 w swoich stacjach. Miejmy nadzieję jednak, że tak ponieważ przy parametrach identycznych jak wyższy model W5100 i możliwości instalacji w obudowie SFF nowa karta może być interesującym rozwiązaniem dla bardziej wymagających użytkowników.

Strona AMD: http://www.amd.com/en-us/products/graphics/workstation/firepro-3d/w4300#

  • Facebook
  • YouTube