Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Stacja robocza Lenovo ThinkStation P300

Firma Lenovo, pod koniec zeszłego roku, wprowadziła do sprzedaży odświeżoną linię swoich stacji roboczych. Wszystkie nowe modele zostały zaprojektowane tak aby sprostać wymaganiom stawianym przez najnowsze wersje oprogramowania firm m.in. takich jak Autodesk, Adobe, Siemens czy Dassault.

Rodzina Stacji Roboczych - LENOVO ThinkStationPortfolio stacji roboczych Lenovo rozpoczyna model P300 i to temu modelowi poświęcony będzie ten artykuł. Kolejnym modelom poświęcone będą osobne wpisy. Stacja ta występuje w dwóch wariantach: w tradycyjnej obudowie Mini Tower jak również w mniejszej obudowie typu SFF. Artykuł ten poświęcony będzie przede wszystkim temu pierwszemu rozwiązaniu.

Stacja robocza P300 to najniższy model dostępny w ofercie tej firmy. Nie znaczy to wcale jednak, że jest to „słaby” sprzęt. Podstawowe konfiguracje bazują coprawda na procesorach serii konsumenckiej Intel Core, ale w mocniejszych zestawach klient ma do dyspozycji profesjonalne procesory Xeon serii E3-12xx v3. Zarówno w przypadku serii Core jak i Xeon są to najnowszej generacji rozwiązania będące w ofercie firmy Intel.

Stacja ta może być wyposażona w maksymalnie 32GB pamięci RAM przy czym można stosować zarówno pamięci bez korekcji błędów jak i z tą korekcją (ECC). W połączeniu z procesorami Xeon zapewniają one większą stabilność pracy zestawu co ma bardzo istotne znaczenie dla użytkowników. Przy zastosowaniu procesorów Core lub Xeon z wbudowanymi kartami graficznymi Intel HD, klient ma możliwość podłączenia maksymalnie trzech monitorów jednocześnie. Dzięki temu obszar roboczy na którym możemy pracować zdecydowanie się powiększa. Ma to istotne znaczenie np. przy dużych projektach czy konieczości wyświetlania kilku analiz jednocześnie. Dla bardziej zaawansowanych programów CAD (np. Inventor, Revit) producent przewiduje zastosowanie profesjonalnych kart graficznych Quadro firmy Nvidia. Klient ma tu możliwość wyboru między kartami: Quadro K620, K2200 oraz K4200, które różnią się oferowaną wydajnością.

Karty Graficzne - Nvidia Quadro

Stacja robocza wyposażona jest w 6 portów USB 3.0 dzięki którym można w bardzo prosty i szybki sposób przenosić dane na których będziemy pracować. W porównaniu do poprzedniej generacji porty USB3.0 zapewniają nawet 10’cio krotny wzrost szybkości transferu danych z urządzenia na urządzenie co w znacznym stopniu przyspiesza przesył danych.

Lenovo P300 Tower ma możliwość zainstalowania do 4 dysków twardych 3,5″ o pojemności 4TB każdy (z zastosowaniem Flex Module), co w sumie daje olbrzymią liczbę 16TB łącznej przestrzeni dyskowej. Trzeba nadmienić, że jest to najlepszy wynik w tej klasie sprzętu w porównaniu do HP Z230 czy Dell T1700. Kolejną rzeczą, która wyróżnia Lenovo jest czytnik kart pamięci 9w1 w który standardowo wyposażona jest każda stacja niezależnie od konfiguracji sprzętowej. Bardzo ciekawą i dla niektórych użytkowników przydatną rzeczą może okazać się wspomniany wcześniej Flex Module. Pozwala on na zastosowanie dodatkowych opcji w które stacja może być wyposażona. Jest to np. napęd slim DVD, czytnik kart pamięci 29w1, złącze FireWire czy moduł na 2 dodatkowe dyski HDD/SSD.

p300 inside

Stacje robocze ThinkStation P300 wyposażone zostały w takie funkcje bezpieczeństwa aby pomóc w zapobieganiu kradzieży danych w tym między innymi w funkcje wyłączania portów USB. Moduł Trusted Platform Module (TPM) szyfruje dane oraz kluczowe informacje takie jak hasła i certyfikaty cyfrowe dodatkowo zabezpieczające aplikacje, transakcje elektroniczne i komunikację online. Gniazdo blokady Kensington umożliwia fizyczne zabezpieczenie stacji roboczej przed kradzieżą. Dodatkowo, technologia Intel® vPro ™ umożliwia personelowi IT zdalną konfigurację komputera co ogranicza nawet o 60% czas potrzebny na przygotowanie stanowiska pracy dla osób które będą korzystały ze sprzętu.

Podsumowując stacja robocza Lenovo P300 to szerokie spektrum zastosowań. Sprawdzi się ona zarówno w mniej zaawansowanych aplikacjach jak również w bardzo wymagających programach CAD. Wszystko zależy od tego jakie potrzeby ma użytkownik końcowy i jaka konfiguracja byłaby dla niego optymalna. Dzięki zastosowaniu Flex Module klienci mogą w jeszcze większym stopniu dostosować sprzęt do swoich potrzeb. Również ze strony wizualnej nowe stacje Lenovo prezentują się bardzo ładnie a jakość złożenia i dopasowania poszczególnych elementów stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie modele objęte są standardowo trzy letnią gwarancją producenta w miejscu instalacji sprzętu.

p300 z klawiatura i myszka

  • Facebook
  • YouTube