Register
A password will be e-mailed to you.

Polskie drukarki 3D firmy Zortrax wykorzystywane przez Wojskowe Zakłady Lotnicze

Wojskowe Zakłady Lotnicze (WZL) Nr.2 w Bydgoszczy, które zajmują się utrzymaniem i modernizacją wojskowych samolotów Su-22 i MiG-29, będących na wyposażeniu polskiego wojska, wykorzystują drukarki 3D Zortrax M200 do modelowania części, które później będą wykorzystywane w tych samolotach. Wymodelowane części są sprawdzane pod względem ich kompatybilności z aktualną awioniką samolotu. Druk 3D pozwala bardzo zredukować koszty ponoszone przez zakłady w celu utrzymania samolotów w pełnej gotowości bojowej.

Szybkie prototypowanie 3D wykazuje każdą niezgodność między projektem CAD dostarczonym przez producenta części a fizyczną geometrią samolotu. Okazuje się, że jest to najszybszy aby rozwiać wszelkie wątpliwości zanim dany element zostanie zbudowany i wysłany do Zakładów Lotniczych.

3d-zortrax-m200 Zortrax-M200

WZL wykorzystuje drukarkę M200 opracowaną przez polską firmę Zortrax, które wykorzystywane są również w przemyśle motoryzacyjnym. „Drukarka 3D daje możliwość szybkiego prototypowania – jeśli występują rozbieżności między geometrią otrzymaną od producenta a geometrią rzeczywistą jest to praktycznie najszybszy sposób rozwiania wszelkich wątpliwości. Gdyby wykorzystać do tego metody tradycyjne, albo nawet zastosować skanery i programy wykorzystywane w inżynierii odwrotnej, to i tak poświęcony na ten proces czas oraz koszty byłyby większe niż przy użyciu druku 3D” – powiedział mgr inż. Albert Szparga, z WZL Nr 2 S.A.

Warto również podkreślić, że drukarka M200 została wybrana najlepszą drukarką desktopową 3D w rankingu przeprowadzonym przez portal 3Dhubs.com. Pokonała ona w tym rankingu 399 innych drukarek. Drukarka została uznana za najlepsze urządzenie desktopowe pod względem jakości wydruku. Polski produkt uzyskał 4,81 punktu na 5 możliwych na podstawie 243 recenzji. „Wyróżnienia otrzymywane od społeczności skupionej wokół druku 3D cieszą nas podwójnie, pokazują bowiem, że stworzyliśmy produkt, który odpowiada na realne potrzeby użytkowników” – powiedział Rafał Tomasiak, CEO Zortrax. „To zresztą już drugi raz, gdy społeczność 3D Hubs doceniła nasze rozwiązanie – w ubiegłym roku nasza drukarka została uznana za najlepsze urządzenie typu plug&play”.

Firma Zortrax ma na przełomie trzeciego i czwartego kwartału wypuścić na rynek drukarkę Inventure, która ma cechować się jeszcze większą dokładnością dzięki zamkniętej podgrzewanej komorze oraz rozpuszczalnemu materiałowi podporowemu, który nie wymaga obróbki. Ma to zapewnić jeszcze dokładniejsze odwzorowanie założonych wymiarów i powtarzalność drukowanych elementów.

  • Facebook
  • YouTube