Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

HP OMEN – nowa mobilna stacja robocza

W ofercie firmy HP ma niedługo pojawić się nowa ultramobilna stacja robocza. Będzie to kolejny model po Zbook’ 15u bardzo wydajnego a zarazem lekkiego laptopa przeznaczonego na rynek biznesowy. Nowy HP OMEN jak widać nie nawiązuje nazwą do serii Z Workstation, którą HP od bardzo wielu lat promuje i która kojarzy się z bardzo dobrą jakością i niezawodnością. Wypuszczanie na rynek stacji roboczej nie nawiązującej do serii Z może się wydawać trochę dziwne, ale po kolei.

Tak naprawdę HP OMEN Pro bazuje na serii laptopów przeznaczonych do gier o tej samej nazwie. Konstruktorzy postawili przed sobą dwa wyzwania – pierwsze aby laptop dysponował mocnym procesorem oraz kartą graficzną i drugie aby zmieścić to w smukłej i lekkiej obudowie. To oznacza jednak, że brakuje cech które kojarzą się z serią Zbook. Przede wszystkim brak jest rozwiązań biznesowych takich jak port do stacji dokującej czy czytnika lini papilarnych. Nie będzie również tak dużych możliwości konfiguracyjnych a na rynek trafi kilka z góry założonych konfiguracji. Dlatego też nie byłoby odpowiednim nazywać OMEN’a nowym Zbookiem.

HP OMEN Pro to w zasadzie uzupełnienie oferty na ciągle rosnącym rynku laptopów ultramobilnych. W przypadku Zbook’a 15U priorytetem była długa żywotność baterii dlatego wyposażony został w dwurdzeniowy niskonanapięciowy procesor o małym poborze prądu oraz podstawową kartę graficzną serii AMD FirePro. OMEN jest w zasadzie jego przeciwieństwem – czterordzeniowe procesory i7 oraz grafika Quadro K1100M czynią z niego wydajny sprzęt.

HP OMEN - laptop, notebook

Pewnym zaskoczeniem może być bardzo mały wybór dysków twardych. Jest to jednak związane z tym, że producent nie przewidział możliwości zastosowania tradycyjnych dysków o wielkości 2,5″. Jedynymi dostępnymi rozwiązaniami są szybki dyski Z Turbo Drives SSD w formie minikart podpinane pod port PCI-e na płycie głównej. Ich szybkość na pewno docenią użytkownicy pracujący na bardzo dużych plikach jak video edycja, chmury punktów czy symulacje. Dostępne będą konfiguracje z dyskami 128GB, 256GB oraz 512GB.

Laptop może być wyposażony w maksymalnie 16GB pamięci RAM. Dostępne będą modele wyposażone w 8GB lub 16GB i warto podkreślić, że w tym pierwszym przypadku (8GB) użytkownik nie będzie miał już możliwości rozszerzenia pamięci do 16GB.

Obudowa laptopa wykonana została z mocnego anodowanego aluminium z czarnym teksturowanym wykończeniem. Grubość laptopa wynosi z przodu tylko 15,5mm a z tyłu 19,9mm. To, że komputer to zmodyfikowany laptop do gier widać zaraz po włączeniu. Czerwone podświetlenie jest praktycznie wszędzie – głośniki, klawiatura, włącznik a nawet radiatory z tyłu obudowy. Gracze bardzo polubili tego typu rozwiązania ale w klasie biznes nie zawsze jest to przez użytkowników mile przyjmowane. Dobrą wiadomością jest to, że podświetlenie można płynnie regulować włącznie z jego całkowitym wyłączeniem. HP mówi, że funkcja podświetlenia będzie standardowo wyłączona w momencie zakupu nowego komputera. Notebook nie ma klawiatury numerycznej posiada za to sześć dodatkowych klawiszy, do których użytkownik może w dowolny sposób przypisywać funkcje. Biorąc pod uwagę to, że klawisze mogą być wykorzystywane również w kombinacjach z klawiszami FN, control, alt i shift ilość kombinacji jest dosyć spora.

Notebook dysponuje ekranem 15,6″ w rozdzielczości FullHD (1920×1080) z powłoką antyodblaskową. Jest to ekran dotykowy co na pewno docenią użytkownicy, którzy korzystają z systemu Windows 8/8.1.
Wszystkie porty wejściowe zostały umieszczone z tyłu odbudowy. Na pewno dzięki temu będzie mniejszy problem z plątającymi się po biurku kablami ale z drugiej strony częste obracanie laptopa o 180 stopni żeby wpiąć monitor, mysz czy inne urządzenie USB może okazać się uciążliwe. Z tyłu są cztery porty USB3.0, złącze HDMI oraz DisplayPort. Nie ma portu karty Ethernet ale na wyposażeniu jest przelotka na port USB także wpięcie się do sieci nie stanowi problemu.

Podsumowując OMEN Pro to idealne uzupełnienie oferty stacji roboczych firmy HP. Został bardzo ładnie zaprojektowany, jest cienki ale moc jaką dysponuje jest spora. Oczywiście jest kilka kompromisów – długość pracy na baterii, brak możliwości instalacji dysków 2,5″ czy porty tylko z tyłu obudowy ale ogólnie OMEN sprawia bardzo dobre wrażenie i może okazać się interesującą propozycją dla osób pracujących na programach CAD, wykonujących proste symulacje czy rendering’i. Na rynku amerykańskim OMEN ma pojawić się za około miesiąc. Miejmy nadzieję, że w Europie dostępny będzie równie szybko.

  • Facebook
  • YouTube