Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Dlaczego właśnie małe firmy powinny zainwestować w BIM?

Zasadniczo każda firma działająca w ogólnorozumianej branży budowlano-konstruktorskiej powinna korzystać z technologii BIM bez względu czy jest ona duża czy mała. Oczywiście duże firmy przeważnie realizują duże projekty, mają też więcej pieniędzy na inwestycje w najnowsze technologie i nowoczesne materiały budowlane aby na rynku międzynarodowym nie tylko przetrwać ale też być jak najbardziej konkurencyjnym. Dlaczego w takim razie te same argumenty nie są wystarczająco przekonujące dla mniejszych przedsiębiorstw. Małe firmy wciąż są sceptycznie nastawione do przechodzenia na technologię BIM.

Postarajmy się zrozumieć dlaczego warto zainwestować w technologię BIM

Technologia BIM jest rekomendowana przez rządy wielu krajów na całym świecie do realizacji projektów różnej wielkości. Najwięcej w tej dziedzinie zrobił rząd Wielkiej Brytanii który wszedł na „2 poziom” prawodawstwa w sprawie BIM nakazując od 2016 roku realizację wszystkich inwestycji sektora publicznego z wykorzystaniem BIM. Być może już wkrótce żadne rządowe rekomendacje nie będą potrzebne ponieważ rynek sam dostrzega korzyści wynikające z BIM i dość szybko adaptuje technologie na własny użytek bez konieczności narzucania rozwiązań regulacjami prawnymi.

Firmy, które wciąż zwlekają czekając na dogodny moment z wdrożeniem nowej technologii mogą przegapić najlepszy czas na zmiany. Już za chwilę BIM będzie wszechobecny a ci którzy nie wsiedli do pędzącego pociągu w odpowiednim czasie będą musieli zapłacić koszty późnego przejścia związane z brakiem niezbędnego doświadczenia. Będzie to skutkować stratą wielu intratnych kontraktów i szans biznesowych przejętych przez firmy bardziej biegłe w realizacji projektów „BIMowskich”

Kolejny aspekt jest jeszcze bardziej obrazowy. Pionowy rozrost miast odbywa się dzisiaj szybciej niż powiększanie się obszaru zurbanizowanego w poziome. Budynki rosną coraz wyżej a powstające wieżowce wyznaczają nowy zarys profilu wielu miast. Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że projekty stają się coraz bardziej skomplikowane a zatem użycie nowoczesnej technologii ułatwiającej planowanie projektowanie, koordynowanie prac staje się sprawą najwyższej wagi.

Jeśli BIM to najlepszymi narzędziami.

Oprogramowanie takie jak Revit, AutoCAD, Navisworks, i w końcu cały pakiet Building Design Suite (BDS) stało się bardzo popularne wśród ekspertów BIM. Szczególnie Revit w ostatnich latach dzięki swojej uniwersalności dobrze wpisuje się jako podstawowe narzędzie projektowe wykorzystujące założenia nowej technologii. To oprogramowanie ułatwiające zarządzanie projektem poprzez edycję modelu 3D, który ułatwia również tworzenie szczegółowej dokumentacji rysunkowej. Dzięki parametryczności modelu koordynacja międzybranżowa stoi na znacznie wyższym poziomie a wszelkie zmiany nie powodują niepotrzebnych błędów tak często występujących w tradycyjnym sposobie realizacji procesu projektowego.

Czy jednak przejście na BIM to dobra inwestycja dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć poprzez znaną analogię. Jeszcze 30 lat temu ludzie byli sceptycznie nastawieni do codziennego korzystania z komputerów i narzędzi CAD  do opracowywania i edycji dokumentacji technicznej. Był też czas gdy smartfony wydawały się luksusem na który zwykli użytkownicy nie będą mogli sobie nigdy pozwolić. Dziś osiągnięcia techniki, które na początku były uznawane za technologię przyszłości i  budziły emocje zdziwienia i ciekawości są teraz  nierozłączną częścią  otaczającego nas świta.

Technologia BIM przechodzi właśnie taką fazę przejściową. Z jednej strony specjaliści branży budowlanej zdają sobie sprawę z wielkich korzyści jakie ze sobą niesie, z drugiej strony technologia przyjmowana jest nadal z dużą dozą ostrożności zwłaszcza przez właścicieli małych firm. Najważniejszymi problemami są tutaj  brak doświadczenia w realizowaniu projektu w BIM, stosunkowo wysoki koszt zmian oraz brak odpowiedniej kadry specjalistów.

Jednak właściciele małych firm powinni jak najszybciej zrozumieć, że wejście w BIM to świetna inwestycja. Dlaczego? Ponieważ oprócz tych oczywistych zalet jakie niesie ze sobą  ta innowacyjna technologia czyli lepszy przepływ pracy, mniejsza ilość błędów czy sprawna koordynacja międzybranżowa ważnym czynnikiem jest również fakt, że przyjęcie BIM już teraz to przygotowanie się na nadchodzącą przyszłość. Za 5 czy 10 lat nikt już nie będzie mówił o projektowaniu w dzisiejszym tego słowa znaczeniu a technologia BIM będzie najefektywniejszym sposobem działania w branży budowlanej.

Niestety małe firmy mają problem nie tylko z wdrożeniem BIM ale w ogóle z asymilowaniem najnowszych technologii. Wynika on z faktu, że na tego typu ruchy potrzebna jest dość duża poduszka finansowa. Z drugiej strony małe firmy chcąc być konkurencyjnymi ciągle podejmują ryzyko angażując się w kontrakty, które przy niesprzyjających warunkach mogą zakończyć się niepowodzeniem. Dlaczego zatem boją się zaryzykować z wdrożeniem BIMu? Pierwszy krok który należy uczynić to wybór odpowiednich narzędzi i partnera posiadającego swoich specjalistów, który je dostarczy i przeprowadzi sprawny proces wdrożenia.

Rzucanie się jednak od razu na głęboką wodę bez sprawdzenia też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza małe firmy nie mogące sobie pozwolić na przestoje lub niepowodzenie muszą dołożyć wysiłku w odpowiednie zbadanie zarówno technologii BIM jak i rynku w którym będą ją wykorzystywać. Trzeba zastanowić się czy np. nie lepszym rozwiązaniem będzie zlecanie wykonania najtrudniejszych zadań specjalistom z zewnątrz zamiast budować własny zespół specjalistów, który nie będzie cały czas w pełni wykorzystywany.

Reasumując. Najważniejsze jest aby spojrzeć na BIM jak na nadchodzącą szansę biznesową otwierającą nowe możliwości rozwoju a nie jak na konieczność wynikającą z faktu, że trzeba wejść w nową technologię bo robią tak wszyscy dookoła.

  • Facebook
  • YouTube